Uzaktan eğitim sürecinde kullanılan e-öğrenme ortamında öğrencilerin profilleri ve öğrenme yaklaşımlarının incelenmesi: Bir öğrenme analitiği çalışması
Investigation of students' profiles and learning approaches in the e-learning environment used in the process of distance education: A learning analytical study
- Tez No: 830642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, e-öğrenme ortamını kullanan öğrencilere ait verileri kullanarak öğrencilerin öğrenme yaklaşımlarını ve öğrenci profillerinin incelenmesi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında geliştirilen e-öğrenme ortamında öğrencilerin girdikleri veriler ve öğrencilerin çevrimiçi öğrenme ortamındaki geçirdikleri zamanda sistem tarafından tespit edilen veriler ilgili veri tabanlarında saklanmıştır. Oluşturulan platform içerinde“Ders Çalışma Yaklaşımı Ölçeği”öğrencilere çevrimiçi olarak uygulanmış ve öğrenme yaklaşımları sistem tarafından otomatik olarak belirlenmiştir. Sonrasında tespit edilen öğrenme yaklaşımları ile veri tabanına kaydedilen veriler arasındaki ilişki eğitsel veri madenciliği yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın çalışma gurubunu sisteme kayıt olan 726 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrenciler, ders materyallerine erişmek, sınavlara girmek ve anketi doldurmak için hazırlanan çevrimiçi öğrenme ortamını kullandılar. Bu ortamda öğrencilerin ders içeriklerini görüntüleme süresi ve e-öğrenme ortamında kalma süreleri araştırmanın amacına uygun olarak veri tabanındaki ilgili veri tabanlarında saklandı. Veriler ilk olarak oluşturulan e-öğrenme ortamının eğitmen panelinden alınmış ve eğitsel veri madenciliğine uygun olarak veri önişleme yapılarak veri analizi için hazır hale getirilmiştir. Bu araştırmanın amaçları doğrultusunda veri madenciliği yöntemlerinden sınıflandırma analiz yöntemi de dâhil olmak üzere veri madenciliği yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular ışığında e-öğrenme ortamlarında öğrencilerinin sistemde ve derste geçirdikleri sürelerinin başarıyı etkilediği, öğrenci profilleri ve öğrenme yaklaşımların ise başarıyı etkilemediği tespit edilmiştir. Yapılan sınıflandırma analizi ile oluşan karar ağacında 4 adet düğüm noktası görülmüştür. Bunlar Derste kalma süresi, sınıf düzeyi, sistemde kalma süresi ve öğrenme yaklaşımıdır. Karar ağacı oluşturulduktan sonra verilerde bilinmeyen gizli kurallar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the learning approaches of students and analyze student profiles using data from students using an e-learning environment. The data entered by students in the developed e-learning environment and the data detected by the system regarding the time spent by students in the online learning environment were stored in relevant databases. Within the created platform, the“Study Approach Scale”was administered to students online, and their learning approaches were automatically determined by the system. The relationship between the identified learning approaches and the data recorded in the database was examined using educational data mining methods. The sample of the study consisted of 726 high school students registered in the system. The students used the online learning environment prepared to access course materials, take exams, and complete the survey. In this environment, the students' viewing time of course content and their duration of stay in the e-learning environment were stored in the relevant databases in line with the research objectives. The data were initially collected from the instructor panel of the developed e-learning environment, and data preprocessing was performed to prepare the data for analysis according to educational data mining techniques. Data mining methods, including classification analysis, were utilized in line with the objectives of this study. Based on the findings, it was determined that the time spent by students in the system and in the class affected their achievement, while student profiles and learning approaches did not have a significant impact on achievement. The decision tree resulting from the classification analysis contained four nodes: Time spent in class, grade level, time spent in the system, and learning approach. After creating the decision tree, hidden rules were established within the data.