Kavramsal sanat bağlamında buluntu fotoğraflar
Found photographs in the context of conceptual art
- Tez No: 830647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışması; kavramsal sanat çerçevesinde buluntu fotoğrafın bir nesneden sanat nesnesine dönüşümünü, sanatçı-eser örneklendirmeleri üzerinden çözümlemelere başvurarak analiz etmeyi amaçlar. Aynı zamanda bu dönüşüm sürecinde; dönemin sanat hareketlerinin, kavramsal sanatın fikir odaklı sanat anlayışı üzerinde nasıl etkiler bıraktığını anlamamıza da katkı sağlayacaktır. Bu çalışma ile kavramsal sanatın sunmuş olduğu olanaklar beraberinde fotoğrafın, temellük ve kendine mal etme pratiğiyle şekillenerek günümüz çağdaş sanatına kadar uzanan bu deviniminde nasıl yeni bir ifade biçimi aldığını ortaya koymak hedeflenmektedir. Bu bağlamda ready-made ve buluntu nesne gibi kavramlar üzerinde durularak bu kavramların birbirleriyle olan ilişkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the transformation of found photography from an object to an art object within the framework of conceptual art through examinations based on artist-artwork examples. Additionally, in this transformation process, it will contribute to our understanding of how the art movements of the period influenced the concept-focused art approach of conceptual art. Through this study, it is intended to highlight how photography, in conjunction with the opportunities offered by conceptual art, has taken on a new form of expression, shaping itself through the practices of appropriation art and self-appropriation, leading up to contemporary art today. In this context, concepts such as ready-made and found objects are explored, and their relationship with each other is discussed.