Çocuklarda rinovirüs enfeksiyonlarının klinik ve laboratuvar özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and laboratory features of rhinovirus infections in children
  1. Tez No: 830679
  2. Yazar: NACİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI NUR ÖZKAYA PARLAKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş: Çalışmamızda rinovirüs enfeksiyonlarının klinik ve laboratuvar özellikleri ile kronik hastalık durumunun rinovirüs enfeksiyonlarının seyrine etkisini değerlendirerek, ağır hastalık tablosu ve mekanik ventilasyon ihtiyacı ile ilişkili risk faktörlerinin tanımlanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hastanesi'nde, 1 Ocak 2021 ve 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında, PCR testinde rinovirüs pozitif saptanan 0-18 yaş arası hastalar kronik hastalık gruplarına ayrılarak retrospektif olarak incelendi.(n=318) Kontrol grubu için aynı tarihlerde pediatri polikliniklerine başvuran, aktif yakınması ve kronik bir hastalığı bulunmayan 0-18 yaş arası katılımcılar çalışmaya dahil edildi, verileri retrospektif olarak incelendi.(n=231) Bulgular: Çalışmamız 318 (%57,9) rinovirüs hastası ile 231 (%42,1) sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 549 katılımcı ile gerçekleştirildi. Hastalar en sık Mart ayında (%19,2), ikinci sıklıkta Kasım (%12,3) ayında rinovirüs pozitif saptandı. Rinovirüs hastalarının kronik hastalık durumuna bakıldığında en sık 54 (%17) hasta ile kronik akciğer hastalığı olduğu görüldü. Kronik akciğer hastalığı olan rinovirüs hastalarında solunum sıkıntısı, balgam, hipoksi, ral, azalmış solunum sesleri, retraksiyon ve takipne anlamlı düzeyde fazla görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: In our study, we aimed to define the risk factors associated with severe illness and mechanical ventilation needs by evaluating the clinical and laboratory characteristics of rhinovirus infections and the effect of chronic disease status on the course of rhinovirus infections. Materials and Methods: The study was conducted at Ankara Bilkent City Hospital Children's Hospital between January 1, 2021, and May 31, 2022. Patients aged 0–18 who were positive for rhinovirus in PCR tests were divided into chronic disease groups and analyzed retrospectively (n = 318). For the control group, participants aged 0–18 years who applied to the pediatric outpatient clinics on the same dates and had no active complaints or chronic disease were included in the study, and their data were analyzed retrospectively (n = 231). Results: Our study was conducted with 549 participants, 318 (57.9%) rhinovirus patients, and 231 (42.1%) healthy controls. Rhinovirus positivity was detected most frequently in March (19.2%) and second most frequently in November (12.3%). When the chronic disease status of rhinovirus patients was evaluated, it was shown that 54 individuals (17%) had chronic lung disease.