An improved steganography system based on contrast variation with fibonacci decomposition to increase imperceptibility
Algılanmazlığı artırmak için fıbonaccı ayrışması ile kontrast değişimine dayanan geliştirilmiş bir steganografi sistemi
  1. Tez No: 830678
  2. Yazar: AMJED FADHIL HAMODY AL-BAYATI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Güvenilir bir görüntü steganografi sisteminin tasarlanması ve geliştirilmesinin önünde şu anda birçok engel bulunmaktadır. Bunlar arasında düşük kapasite, zayıf sağlamlık ve görünmezlik yer alır. Bu kısıtlamaların üstesinden gelmek, sinyal-gürültü oranını (PSNR) yüksek tutarken steganografi sisteminin kapasitesinin ve güvenliğinin arttırılmasını gerektirir. Bu düşüncelerin ışığında, bu araştırmanın amacı gizli verileri başarılı bir şekilde kapak görseline yerleştirecek bir teknik oluşturmak ve böylece güçlü bir steganografi şeması gerçekleştirmektir. Önerilen yöntemin planlanması ve uygulanması birçok aşamada gerçekleşti. Programın metin güvenliğini ve yük kapasitesini artırmak için, gizli mesajın bölümlerini karıştırma adı verilen yeni bir şifreleme yaklaşımı, geliştirilmiş bir Huffman sıkıştırma algoritmasıyla entegre edildi. Yaklaşımı daha da güçlendirmek için, her pikselin bit derinliği, Fibonacci tabanlı resim dönüştürme ayrıştırma yöntemi kullanılarak 8'den 12'ye iki katına çıkarıldı. Üçüncüsü, en gizli şemalar, rastgele blok/piksel seçiminin örtülü gizli anahtar üretimiyle birleştirilmesiyle geliştirilmiş bir yerleştirme tekniğinin kullanılmasıyla desteklendi. Önerilen planın performansına ilişkin deneysel değerlendirmeler, onun en gizliliğini, güvenliğini, sağlamlığını ve kapasitesini belirlemek için gerçekleştirilir. Önerilen şemaya karşı direnç, yapısal olmayan, 2 ve istatistiksel steganografi tespit saldırılarına karşı direnci açısından analiz edilir. Elde edilen PSNR değerleri, önerilen tekniğin, daha büyük kapasiteyi korurken, bildirilen bulgulardan daha yüksek algılanamazlık ve güvenlik elde etmede başarılı olduğunu gösterdi. Kısaca sorunlar şunlardı: viii Önerilen steganografi sisteminin piyasadaki mevcut veri gizleme planlarından daha üstün olması nedeniyle düzeltildi.
Özet (Çeviri)
There are currently many obstacles in the way of the design and development of a reliable image steganography system. These include low capacity, weak robustness, and invisibility. Overcoming these restrictions requires enhancing the steganography system's capacity and security while keeping the signal-to-noise ratio high (PSNR). In light of these considerations, the purpose of this research is to create a technique to successfully embed secret data into a cover image, thereby realizing a strong steganography scheme. The planning and execution of the suggested method occurred in multiple stages. To boost the scheme's text security and payload capacity, a novel encryption approach dubbed shuffle the segments of secret message was integrated with an improved Huffman compression algorithm. To further strengthen the approach, the bit depth of each pixel was doubled from 8 to 12 using a Fibonacci-based picture transformation decomposition method. Third, the schemes stealthiest was bolstered by the use of an enhanced embedding technique by combining a random block/pixel selection with the implicit secret key generation. Experimental evaluations of the suggested scheme's performance are conducted to determine its stealthiest, security, robustness, and capacity. Against the proposed scheme, resistance is analysed for their resistance to non-structural, 2, and statistical steganography detection attacks. The acquired PSNR values indicated that the proposed technique was successful in achieving the higher imperceptibility and security than the reported findings while preserving the larger capacity. In a nutshell, the problems were viii fixed since the proposed steganography system was superior to existing data hiding schemes on the market.