Manyetik rezonans incelemede spinal meningiom-schwannoma ayrımında radiomiks tekstür analizinin kullanımı
Discrimination of spinal meningioma from schwannoma using MRI radiomics-based texture analysis
  1. Tez No: 830684
  2. Yazar: YASİN CELAL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Spinal meningiom ve schwannoma, en sık gözlenen intradural ekstramedüller yerleşimli spinal kord tümörleridir. Cerrahi tedavi yaklaşımı farklılık gösteren bu iki patolojinin preoperatif dönemde tanısı önem arz etmektedir. Bu çalışmada amacımız her iki tümörün ayrımında kullanılabilecek radiomiks analiz parametrelerini saptamaktır. Ayrıca destek vektör makinesi kullanılarak konvansiyonel MR verilerinden elde edilen semantik özellikler, radiomiks tekstür analizi verileri ve her iki yöntemin birlikte kullanıldığı kombine model olmak üzere üç farklı makine öğrenmesi temelli modelin bu iki tümörün ayırıcı tanısına katkısını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 01.02.2019-27.06.2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi'nde spinal kitleye yönelik cerrahi operasyon yapılan ve histopatolojik tanısı spinal meningiom veya schwannoma olan 101 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Kriterlere uyan 51 hasta (15 erkek, 36 kadın) çalışmaya dahil edildi. Konvansiyonel MR verileri olarak tümörün yerleşim yeri, en uzun çapı, nöral foramene uzanımı, spinal kanaldaki yerleşimi, spinal korda bası ve myelomalazi varlığı, tümör kontrastlanma paterni, dural kuyruk ve“gingko leaf”işareti kullanıldı. Radiomiks tekstür analizi ise spinal MR sekanslarından (T1AG, T2AG, STIR, post-kontrast T1AG) elde edilen toplam 444 radiomiks parametresi ile değerlendirildi. Değerlendirme birbirinden bağımsız iki radyolog tarafından yapıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 51 hasta dahil edildi. Birinci grupta yirmi beş hasta spinal meningiom (%49), ikinci grupta ise 26 hastada (%51) schwannoma tanısı aldı. Her iki tümör kadınlarda erkeklere göre daha sık olup istatiksel olarak anlamlı idi (p=0.039). Meningiom hasta grubunun yaş ortalaması 53.16 ± 19.38 yıl iken schwannoma hasta grubunda 45.08 ± 19.94 yıl olup istatiksel olarak anlamlı idi (p=0.134). Lezyonların en uzun boyutu arasında istatiksel olarak anlamlı fark olup schwannomaların uzun aksı daha büyük idi (p=0.03). Meningiomlarda torasik yerleşim (%52) daha sık iken, schwannomalarda lomber yerleşim daha sık idi (%34.6).
Özet (Çeviri)
Purpose: Spinal meningioma and schwannoma are the most common intradural extra medullary spinal cord tumours. The preoperative diagnosis of these two pathologies, which differ in their surgical treatment approaches, is significant. The aim of this study is to determine the radiomics analysis parameters that can be used in the differentiation of both tumours as well as to investigate the contribution of three different machine learning-based models of the semantic features obtained from the conventional MR data using a support vector machine, the radiomics texture analysis data, and a combined model using both methods for the differential diagnosis of these two tumours. Materials and Methods: In this study, 101 patients with histopathologic diagnosis of meningiomas or schwannomas who underwent a spinal surgery in Ankara City Hospital between the dates 01.02.2019 and 27.06.2022 were retrospectively evaluated. 51 patients (15 males, 36 females) who met the criteria were enrolled in the study. The location of the tumour, the longest diameter, the extension to the neural foramen, location in the spinal canal, the presence of spinal cord compression and myelomalacia, the enhancement patterns of the tumour, the dural tail, and the“gingko leaf”sign were used as the conventional MR data. The radiomics texture analysis was performed with a total of 444 radiomics parameters obtained from the spinal MR sequences MRI (T1WI, T2WI, STIR, contrast-enhanced T1WI). The evaluation was conducted by two independent radiologists. Results: 51 patients were included in the study. 25 meningioma patients (49%) in the first group and 26 patients (51%) in the second group were diagnosed with schwannoma. Both tumours were more common in women than men, which was statistically significant (p=0.039). The mean age of the meningioma patient group was 53.16 ± 19.38 while it was 45.08 ± 19.94 in the schwannoma patient group, which was statistically significant (p=0.134). There was a statistically significant difference between the longest dimension of the lesions, and the dimensions of schwannomas were larger (p=0.03). The thoracic location (52%) was more common in meningiomas whereas the lumbar location was more common in schwannomas (34.6%).