50 yaş üstü artroskopik menisektomi uygulanan hastalarda medial menisküs arka boynuz radiyal yırtıkları ile diğer medial menisküs yırtıklarının klinik ve radyolojik olarak karşilaştırılması
Comparison of clinical and radiologic outcomes between medial meniscus posterior horn radial tears and othermedial meniscal tears among patients aged over 50, who underwent artroscopic meniscectomy.
  1. Tez No: 390895
  2. Yazar: OLCAY AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİT PINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Diz ekleminin yaralanma sonrası en sık etkilenen yapılarının başında menisküsler gelir. Spor yaralanmaları, trafik kazaları gibi direk travmalarla menisküs patolojileri oluşabildiği gibi, yaşla birlikte menisküs elastikiyetinin kaybı ve dejenerasyonu sonrası da yırtıklar olabilir. Medial menüsküs arka boynuzu medial kompartmana gelen stresin büyük kısmına direnir. Arka boynuzun tibiaya yapışma yeri kuvvetlidir ve az hareketlidir bu yüzden dejenerasyona ve yırtıklara karşı hassasdır. İnvitro yapılan bir çalışmada arka boynuz radial yırtığı ile total menisektomi karşılaştırılmış; her ikisinde de medial kompartmanda aynı derecede basınç artışı saptanmıştır . Medial menisküs arka boynuz radial yırtıklarının menisküs gerginliğinde azalmaya neden olduğu, yük taşıma kapasitesini azalttığı, eklem temas basıncını arttırdığı ve dejeneratif osteoartrite ilerlemeye yol açtığı gösterilmiştir. Bu nedenle bu tip yırtıklara ayrı bir önem verilmiştir. Çalışmamızda 50 yaş üstü artroskopik menisektomi uygulanan hastalarda bu tip yırtıkların diğer medial menisküs yırtıkları ile karşılaştırmasını yaparak, iki grup arasında: a) Başvuru anında ve menisektomi sonrası uzun dönem takiplerinde klinik parametreler arası farkları, b) Menisektomi sonrası uzun dönem takiplerinde artroz dereceleri arası farkları, c) Preoperatif ve postoperatif MRG'leri bulunan hastalarda ölçülen ekstrüzyon miktarlarının menisektomi sonrası gösterdikleri değişimi belirleyip, medial menisküs arka boynuz radial yırtıklarının tarif edildiği gibi diğer medial menisküs yırtıklarından başvuru anındaki klinik özellikler ve prognoz açısından sonuçlarının daha kötü olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktayız. Ayrıca literatürde rastlamadığımız preoperatif ve postoperatif menisküs ekstrüzyon miktarı karşılaştırmasını yaparak menisektomi sonrası nasıl bir değişim gösterdiğini bulmayı amaçlamaktayız. İki ortopedik cerrah tarafından 1993-2008 yılları arasında klinik ve radyolojik değerlendirmesi ile artroskopisi yapılan, bulguları 9 sayfalık formlara(ek1-ek2) kaydedilen hastalar incelendi. Bu hastalardan 50 yaş üstünde olanlar ve medial menisküs yırtığı bulunan 254 hasta değerlendirmeye alınmış, 49 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. 22 hastada medial menisküs arka boynuz radial yırtığı bulunmuştur ve bu hastalar asıl çalışma grubunu oluşturarak grup A olarak isimlendirilmiştir. Radial yırtık dışı medial menisküs yırtıklarının bulunduğu hastalar grup B olarak isimlendirilmiştir ve B grubu da 27 hastadan oluşmaktadır. İki grup önce cinsiyet, yaş, VKİ, etkilenen taraf, TDP öyküsü, izlem süreleri açısından karşılaştırıldı. Direkt radyografiler ve MRG'ler üzerinde yapılan ölçümler, Lysholm skorları, VAS skorları iki grup için de ayrı ayrı tüm parametreler göz önünde bulundurularak ayrıntılı olarak incelendi. İki grup arası bakılan parametrelerde preoperatif alınanlar ile postoperatif alınanlar hem kendi içerisinde hem de karşılıklı olarak değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirmede Chi-square testi, Mann-Whitney U testi, Student's t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The meniscus are the first to be the most frequently affected structures in the aftermath of the injury of the knee joint. As well as meniscal pathology may occur due to direct traumas such as sports injuries, traffic accidents, meniscal tears may also emerge due to loss of meniscal elasticity and degeneration accompanied with aging. Posterior horn of medial meniscus resists most of the stress that comes to the medial compartment. The sticking point of the posterior horn to the tibia is steadfast and less mobile for that reason it is more sensitive to degeneration and tears. Within a study where an in vitro is performed the posterior horn radial tear and total meniscectomy has been compared and the same extent of pressure increase has been determined in the medial compartment in both of them. It has been demonstrated that the medial meniscus posterior horn radial tears caused a decrease in the meniscus tension, reduced the capacity of load carrying, increased the joint contact pressure and pave the way for degenerative osteoarthritis development. For that reason such kind of tears have been given particular importance. In our study we aim at finding the following between the two groups by comparing the tears in the patients who are over 50 years of age and whereon arthroscopic meniscectomy has been applied with other medial meniscus tears: a) the difference between the clinical parameters in the admission phase and in the course of long period tracking in the post-meniscectomy stage, b) the differences between the degree of arthrosis in the course of long period tracking in the post-meniscectomy Determining the changes demonstrated in post-meniscectomy by the extrusion amounts measured in the patients whereof preoperative and postoperative MRIs are available and examining whether the medial meniscus posterior horn radial tears have worse consequences in terms of clinical features and prognosis at the time of application as compared to the other medial meniscus tears. Additionally after we make the comparison of the amount of preoperative and postoperative meniscal extrusion which we have not encountered in the literature we intend to find what kind of changes it demonstrates in postmeniscectomy. The patients whose clinical and radiological evaluation and arthroscopy have been made by two orthopedic surgeons in 1993-2008 and findings whereof have been recorded in the forms comprised of 9 pages (Annex 1 and Annex 2) were examined. 254 patients from among such patients who are over 50 years of age and having medial meniscus tears have been evaluated and 49 patients have been included in the study. 22 patients have been diagnosed to have medial meniscus posterior horn radial tear. The patients having medial meniscus tears outside of radial tears have been named as Group B and such group B is composed of 27 patients. The two groups have been firstly compared in terms of gender, age, BMI, the affected party, TDP history and monitoring periods. The measurements performed on direct radiographics and MRI, Lysholm scores, VAS scores have been examined in detail for both groups separately by considering the entire parameters. With regards to parameters examined among two groups, the ones which have been taken as preoperative and postoperative have been both evaluated in their own context and mutually. Chi square test, Mann- Whitney U test and the Student's test have been used in statistical assessment.