Yerel yönetimlerin tarımsal desteklerinin girişimcilik eğilimine etkisi: Konya örneği
The effect of agricultural supports of local governments on entrepreneurship tendency: Konya example
- Tez No: 830713
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma; yerel yönetimlerin tarımsal faaliyette bulunan çiftçilere sağladıkları çilek fidesi desteğinin girişimcilik eğilimine etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Nicel bir araştırma deseni kullanılan çalışmanın evrenini yerel yönetim tarafından 2019 yılında çilek desteği verilen çiftçiler oluşturmaktadır. Örneklem ise 2019 yılında Konya'nın 21 ilçesinde bulunan 158 mahallesindeki çiftçilik yapan 1.377 erkek ve 1.214 kadın olmak üzere toplam 2.591 çiftçi arasında kolayda (fırsat) örnekleme yöntemi ile tespit edilen 387 kişidir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler analiz edilirken öncelikle örneklem yeterliliği değerlendirmek için Kaiser-Meyer-Olkin değeri hesaplanmış ve yeterli olduğu görülmüştür. Barlett testi ile katılımcılardan elde edilen verilerin faktör analizine uygun olup olmadığı incelenmiş ve faktör analizine uygun olduğu tespit edilmiştir. Ölçek puanlarının normal dağılıp dağılmadığının tespiti için Kolmogrow Smirnow testi yapılmıştır. Faktör yüklerinin incelenmesinin ardından girişimcilik eğilimi ölçeği birkaç alt faktör altından toplanması nedeniyle 3 alt boyutta ve destekler ölçeği de tek alt boyutta incelenmiştir. Kullanılan ölçeğin güvenilirlik analizi için Cronbach's Alpha testi yapılmıştır. Ölçeğin güvenilirlik katsayısının 1'e yakın olarak bulunduğu ve içsel tutarlılıklarının çok iyi olduğu görülmüştür. Yerel yönetim tarafından sağlanan çilek fidesi desteğinin girişimcilik eğilimi alt boyutları ile olan ilişkisinin olup olmadığı basit korelasyon ile test edilmiştir. Yerel yönetim tarafından sağlanan çilek fidesi desteği ile girişimcilik eğilimi arasında“yüksek düzeyde”bir ilişki olduğu tespit edilmesinin ardından girişimcilik alt boyutları üzerine etkisini incelemek için basit doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilmiş ve analiz sonuçları istatistiksel olarak anlamlı olarak bulunmuştur. Çalışmanın temel hipotezi olan çilek desteği, kırsal bölgelerde girişimcilik eğilimine olumlu etkisi vardır ifadesi heveslilik, yenilikçilik ve kararlılık alt boyutları ile kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to measure the effect of strawberry seedling support provided by local governments for farmers on the idea of entrepreneurship. The population, which was designed with the screening model amongst the quantitative methods, consists of farmers who were given strawberry support by Konya Metropolitan Municipality in 2019. The sample is 387 people among a total of 2,591 farmers determined by convenience sampling method: 1,377 men and 1,214 women, who do farming in the 158 neighbourhoods located in the 21 districts of Konya in 2019. The data obtained in the research have been analysed using the SPSS 22.0 program. While analysing the data, the Kaiser-Meyer-Olkin value was calculated initially to evaluate the sample adequacy and was found to be sufficient. Using the Bartlett test, whether the data obtained from the participants was suitable for factor analysis was examined and it was determined that it was suitable for factor analysis. Kolmogrow Smirnow test was performed to determine whether the scale scores were normally distributed. After examining the factor loadings, the entrepreneurial tendency scale was examined in three sub-dimensions because it was collected under several sub-factors, and the support scale was examined in a single sub-dimension. Cronbach's Alpha test was performed for the reliability analysis of the scale used. It was observed that the reliability coefficient of the scale was close to one and its internal consistency was very good. Whether there is a relationship between the strawberry seedling support provided by the local government and the entrepreneurial tendency sub-dimensions was tested with simple correlation. After it was determined that there was a“high level”relationship between the strawberry seedling support provided by the local government and entrepreneurship tendency, a simple linear regression analysis was performed to examine its effect on the entrepreneurship sub-dimensions and the results of the analysis were found to be statistically significant. The main hypothesis of the study that strawberry support has a positive effect on entrepreneurship tendency in rural areas was accepted with the sub-dimensions of enthusiasm, innovation and determination.