Gendered urban imaginations: Literary representations of Lahore and Heera Mandi
Cinsiyete dayalı kent hayaliyatları: Lahor ve Heera Mandi'nın edebi temsilleri
- Tez No: 830720
- Danışmanlar: ASSOCIATE PROF. DR. BÜLENT BATUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Lahor, Güney Asya alt kıtasının kültürel ve mimari açıdan en zengin şehirlerinden biridir. Hem görkemli günlerini hem de gölgeleri görmüştür. Babür İmparatorlarından Britanya'nın kolonileştirilmesine, Pakistan liderlerinin milliyetçiliğinden bağımsızlığa kadar, kültürleri, mimarisi ve kentsel mekanları üzerinde büyük değişimler görmüştür. Bu değişiklikler genellikle dini, siyasi veya sosyal nedenlere dayanmaktadır. Bu tez, Lahor'un kültürel kimliğini şekillendiren tarihsel olarak önemli iki dönemi ele almaktadır: Kolonyal Lahor (1858-1947) ve sonrası dönem (1970-günümüz). Tez, Lahor'un kentsel alanının kolonyal ve sonrası dönemlerde farklı cinsiyetler tarafından nasıl hayal edildiğini araştırmaktadır. Şehri deneyimleyen insanların edebiyatını, anılarını ve arşivlerini ilgili dönemlere göre incelemektedir. Bu deneyimlerin cinsiyete göre nasıl farklılaştığını ve ilgili cinsiyetler için eşit bir ideal alan olup olmadığını keşfetmektedir. Ayrıca, Britanya'dan bağımsızlıktan önce ve sonra şehrin kentsel mekanı ve dini kültürü üzerinde Güney Asya'nın en büyük genelev bölgelerinden biri olan Heera Mandi'nin etkilerini tartışmaktadır. Ayrıca, tez Lahor'un sömürge sonrası modernleşme çabalarında güç, ataerkillik ve kentsel gelişim arasındaki etkileşimi araştırmaktadır. Bapsi Sidhwa, Sara Suleri, Louise Brown ve Mohsin Hamid gibi yazarların sömürge sonrası kurgusu, azınlık endişeleri, kadın ve Khawajasira'nın mücadeleleri ile siyasi olaylar ve kültürel dönüşümler tarafından etkilenen gelenek ve modernite çatışmasına benzersiz perspektifler sunmaktadır. Bu çalışma, bu temsilleri analiz ederek Lahor'un cinsiyet dinamikleri ve bunların kentsel gelişme üzerindeki etkileri konusundaki bilgilerimizi artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lahore is culturally and architecturally one of the wealthiest cities in the South Asian sub-continent. It has seen its days of glory and days of obscurity. From Mughal Emperors to the colonialization of the British to the nationalism of Pakistani leaders, it has witnessed drastic changes in its cultures, architecture, and urban spaces. These changes were due to either religious, political, or social reasons. This thesis deals with two significant eras in Lahore's history that shaped the cultural identity of the city; Colonial Lahore (1858-1947) and post-colonial Lahore (1970-present). The thesis explores how the urban sphere of Lahore was imagined by different genders in the colonial and post-colonial periods. It scrutinizes the literature, memoirs, and archives of the people experiencing the city at their respective ages. It explores how these experiences varied for gender and whether it was equally an ideal space by respective genders. It also discusses the effects of one of the biggest red-light districts in the sub-continent, Heera Mandi (Diamond Market), on the city's urban space and religious culture before and after the independence from the British. Furthermore, the thesis investigates the interaction between power, patriarchy, and urban development in Lahore's postcolonial modernization attempts. Authors such as Bapsi Sidhwa, Sara Suleri, Louise Brown and Mohsin Hamid's postcolonial fiction give unique insights into minority worries, women and Khawajasira's struggles, and the clash between tradition and modernity as impacted by political events and cultural transformations. The study improves our knowledge of Lahore's gender dynamics and their consequences for urban development by analyzing these representations.