E. faecalis ile kontamine edilmiş simüle internal rezorpsiyon kavitelerine uygulanan farklı intrakanal medikamentlerin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of different intracanal medicaments applied to simulated internal resorption cavities contaminated with E. faecalis
  1. Tez No: 946235
  2. Yazar: MEHMET ÇORAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KAYA MUMCU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: İç kök rezorpsiyonu bulunan dişlerin endodontik tedavisi sırasında mikroorganizmaların eliminasyonu ve tedavinin başarı oranını artırmak amacıyla kanal içi medikament uygulaması gereklidir. Bu çalışmada, kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2), Ca(OH)2 + resveratrol(RV), Ca(OH)2 + gümüş nanopartikül(AgNP) ve Ca(OH)2 + salisilik asit(SA) medikamentlerinin Enterococcus faecalis (E. faecalis) üzerindeki antibakteriyel etkinliği kültür yöntemi ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmada, 54 adet çekilmiş tek köklü diş 18±2 mm uzunluğunda dekorone edildikten sonra apikal 7mm'den horizontal olarak 2'ye ayrıldı ve ardından 2mm çapında simüle iç kök rezorpsiyon kaviteleri oluşturuldu. Dişler E. faecalis ATCC 29212 suşu ile enfekte edilip 21 gün inkübatörde bekletildi. Daha sonra rastgele 5 gruba ayrıldı: Ca(OH)2, Ca(OH)2 + RV, Ca(OH)2 + AgNP, Ca(OH)2 + SA ve salin (n=10). Ayrıca 2 negatif ve 2 pozitif kontrol grubu belirlendi. Kanal içi medikamentler 14 gün süreyle uygulandı. Örneklerden alınan paper point ve mikrofırça örnekleriyle başlangıç ve son bakteri sayımları karşılaştırıldı. Her gruptan 2 örnek SEM ile incelendi. İstatistiksel analizlerde ANOVA ve Duncan testi kullanıldı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The elimination of microorganisms and improvement of success rates during the endodontic treatment of teeth with internal root resorption require the application of intracanal medicaments. This study aimed to evaluate the antibacterial efficacy of calcium hydroxide (Ca(OH)₂), Ca(OH)₂ + resveratrol(RV), Ca(OH)₂ + silver nanoparticles(AgNP), and Ca(OH)₂ + salicylic acid(SA) medicaments against Enterococcus faecalis (E. faecalis) using culture methods and scanning electron microscopy (SEM). Materials and Methods: In this study, 54 extracted single-rooted teeth were decoronated to a length of 18±2 mm. The apical 7 mm of each tooth was sectioned horizontally into two halves, and simulated internal root resorption cavities with a diameter of 2 mm were prepared. The teeth were inoculated with E. faecalis ATCC 29212 and incubated for 21 days. Subsequently, the teeth were randomly divided into five groups: Ca(OH)₂, Ca(OH)2, Ca(OH)2 + RV, Ca(OH)2 + AgNP, Ca(OH)2 + SA, and saline (n=10). Additionally, two negative and two positive control groups were included. Intracanal medicaments were applied for 14 days. Paper point and microbrush samples were collected to compare the initial and final bacterial counts. Two samples from each group were examined using SEM. Statistical analyses were performed using ANOVA and Duncan tests (p0.05).