Impact of intermediate and informal adaptations on the reuse of post-industrial sites: From Hasanpaşa Gasworks to Müze Gazhane
Post-endüstriyel alanların yeniden kullanımında ara ve enformel adaptasyonların etkisi: Hasanpaşa Gazhanesi'nden Müze Gazhane'ye
- Tez No: 830748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GIORGIO GASCO, DR. SEGAH SAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bir zamanlar önemli kentsel merkez üsleri olarak hizmet veren birçok sanayi bölgesi, sanayisizleşmenin bir sonucu olarak atıl hale gelmiştir. Bu post-endüstriyel alanlar kentsel peyzajlar için hem zorluk hem de fırsat teşkil eder. Bu bağlamda, söz konusu yapı ve alanların yeniden entegrasyonuna odaklanan araştırma ve uygulamalara öncülük eden endüstri mirası kavramı ortaya çıkmıştır. Endüstri mirasına ilişkin uygulamalardan biri, mevcut yapıların çağdaş kullanımına yönelik bir strateji olan uyarlamalı yeniden kullanımdır (adaptive reuse). Bu tez, uyarlamalı yeniden kullanım literatürüne katkıda bulunmak amacıyla, İstanbul'daki Hasanpaşa Gazhanesi'nin (1891-1993) Müze Gazhane (2021-) olarak yeniden kullanımı örneğine odaklanarak, post-endüstriyel alanların gayrı resmi ve orta vadeli kullanımlarını incelemektedir. Çalışma, uyarlanabilir yeniden kullanımın hem süreçlerini hem de sonuçlarını ele alırken, gayri resmi ve orta vadeli kullanımların önemini vurgulamaktadır. Çalışmada, sanatçılar, STK'lar ve kamu gibi çeşitli paydaşların gerçekleştirdiği enformel ve ara kullanımlar, terk edilmiş post-endüstriyel alanların yeniden entegrasyonunu gerçekleştirmeye yönelik karmaşık yöntemlerin etkin bir parçası olarak ele alınmaktadır. Tez, Müze Gazhane'ye ilişkin arşiv araştırmaları, anketler ve yerinde gözlemler yoluyla toplanan verilere dayanarak, yeniden kullanım çabalarının çeşitlendirilmesinin, post-endüstriyel alanların önemli kamusal mekanlar ve dinamik merkez üsleri olarak yeniden canlanmasını sağlama potansiyeline sahip olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Once serving as pivotal urban epicenters, due to de-industrialization, many industrial sites have become obsolete. These post-industrial sites constitute both a challenge and an opportunity for the urban landscapes. Within this context, the notion of industrial heritage emerged, leading to research and applications focusing on reintegrating these structures and sites. One of the practices of these efforts is adaptive reuse, a strategy for utilizing existing structures for contemporary purposes. To contribute to the literature on adaptive reuse, this thesis investigates the informal and intermediate utilization of post-industrial sites, focusing the case of adaptive reuse of İstanbul's Hasanpaşa Gasworks (1891-1993) as Müze Gazhane (2021-). Considering both the processes and the results of adaptive reuse practices, the study highlights the significance of informal and intermediate utilizations. In the study, informal and intermediate utilizations guided by diverse stakeholders such as artists, NGOs, and communities are handled as practical aspects of the complex means to realize the reintegration of abandoned post-industrial sites. Building upon the data collected through archival research, surveys, and on-site observations on Müze Gazhane, the thesis argues that diversified reintegration efforts have the potential to enable the revival of post-industrial sites as significant public spaces and dynamic epicenters.