Karbon fiber takviyeli havacılık kompozitlerinin delme proseslerinde nanografen katkılı mmy soğutma metodunun delik kalitesine etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of nanographene-enhanced mql cooling method on hole quality in drilling processes of carbon fiber reinforced aviation composites
  1. Tez No: 830780
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK SAĞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Karbon Fiber Takviyeli Polimerler (KFTP), olağanüstü fiziksel ve mekanik özelliklerinden dolayı havacılık ve otomotiv endüstrileri gibi çeşitli uygulamalarda yaygın olarak kullanılan gelişmiş malzemelerdir. Önemli işleme süreçlerinden biri özellikle bileşenlerin yüksek kalitesinin ve yüzey bütünlüğünün gerekli olduğu havacılık sektöründe delmedir. Minimum Miktarda Yağlama (MMY) soğutma, kesme sıvılarının kullanımını optimize eden yenilikçi bir işleme tekniğidir. Bu tez çalışmasında havacılık KFTP kompozit plakaların delinmesi prosesinde nanografen katkılı MMY soğutma metodunun delik kalitesi üzerinde etkileri incelenmiştir. Deneyler 3 farklı ilerleme ve 2 farklı grafen nanoplatelet katkısı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve deney sonunda yüzey pürüzlülüğü, delaminasyon ve çap ölçümü yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda %0,5 grafen nanoplatelet (GNP) katkılı kesme sıvısı ile 0,05 mm/dev ilerleme kullanılarak yapılan deneylerde yüzey pürüzlülüğü ve delaminasyon bakımından en iyi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbon Fiber Reinforced Polymers (CFRP) are advanced materials widely used in various applications such as aerospace and automotive industries due to their outstanding physical and mechanical properties. One of the important machining processes is drilling, especially in the aerospace industry where high quality and surface integrity of components is required. Minimum Quantity Lubrication (MQL) cooling is an innovative machining technique that optimizes the use of cutting fluids. In this thesis study, the effects of nanographene-added MQL cooling method on hole quality in the drilling process of aviation CFRP composite plates were examined. Experiments were carried out using 3 different advances and 2 different graphene nanoplatelet additives, and surface roughness, delamination and diameter were measured at the end of the experiment. As a result of the experiments, the best results in terms of surface roughness and delamination were obtained in the experiments using 0.05 mm/rev feed with 0.5% graphene nanoplatelet (GNP) added cutting fluid.