Morchella importuna M. kuo, o'donnell & t.j. volk mantarının doğal ve kültürlenmiş misellerini sitotoksisite, antikarsinojen, antimikrobiyal etkisinin ın vıtro incelenmesi
In vitro investigation of cytotoxicity, anticarcinogen, antimicrobial effect of natural and cultured myceliums of morchella importuna m. kuo, o'donnell & t.j. volk mushroom
  1. Tez No: 830782
  2. Yazar: SELİME SEMRA EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN KULAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal ve Bitkisel Ürünler
  12. Bilim Dalı: Kozmetik Ürünler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Morchella cinsi içerisinde yer alan mantarlar ülkemizde 'Kuzugöbeği Mantarı' olarak bilinir. Kuzugöbeği Mantarları, tıbbi, gastronomik ve ekonomik olarak önemli makrofunguslardır. Çalışmamızda Morchella importuna ve kültürlenmiş miselyumlarının ekstrelerinin sitotoksisitesi, antikarsinojen ve antimikrobiyal etkisi in vitro olarak araştırılmıştır, Kültürlenmiş miselyumlar doku kültürü tekniği ile doğal mantardan üretilmiştir. Numunelerin sitotoksisite testi L-929 fare fibroblast hücre hattında WST-1 protokolü ile yapılmıştır. Antikarsinojen etki 64 yaşında kadın hasta overinden izole edilmiş bir hücre hattında CCK-8 protokolü ile çalışılmıştır. M. importuna ve kültürlenmiş miselyumlarının ekstrelerinin antimikrobiyal etkisi, seçilen test mikroorganizmaları ile disk difüzyon yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmamızın sonucu olarak M. impotuna ve kültürlenmiş miselyumlarından elde edilen ekstraktları L929 sağlıklı fare fibroblast hücre hattında sitotoksik etki göstermemiştir, primer over kanser hücrelerinde toksik etki göstermiştir. Ayrıca numunelerin; SE1 ekstraktının test edilen tüm bakterilere karşı antimikrobiyal aktivitesi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mushrooms in the genus Morchella are known as 'Morels Mushroom' in our country. Morel Mushrooms are medicinal, gastronomically and economically important macrofungi. In our study, the cytotoxicity, anticarcinogen and antimicrobial effects of methanol extracts of Morchella importuna and its cultured mycelium were investigated in vitro. Cultured mycelium was produced from natural fungus by tissue culture technique. The cytotoxicity study of the samples was performed on the L-929 mouse fibroblast cell line with the WST-1 protocol. The anticarcinogen effect was studied in a cell line isolated from the ovary of a 64-year-old female patient with the CCK-8 protocol. The antimicrobial effect of methanol extracts of M. importuna and its cultured mycelium was investigated using the disc diffusion method with selected test microorganisms. As a result of our study, methanol extracts obtained from M. impotuna and its cultured mycelium did not show cytotoxic effect on L929 healthy mouse fibroblast cell line but showed toxic effect on ovarian cancer cell lines. In addition, the samples; It was determined that the SE1 extract had antimicrobial activity against all tested bacteria.