Koruyucu ailelerin, koruyucu aile olma motivasyonları altında yatan sebepler ve sosyal destek algılarının incelenmesi
Examining the reasons underlying foster families' motivations for becoming a foster family and their perceptions of social support
- Tez No: 830794
- Danışmanlar: PROF. DR. EBULFEZ SÜLEYMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı koruyucu ailelerin, koruyucu aile olma motivasyonları altında yatan sebepler ve sosyal destek algılarının incelenmesidir. Bu amaçla literatürdeki çalışmalardan yararlanılarak koruyucu aile motivasyonunu ölçme amacıyla geliştirilen ölçek, algılanan sosyal destek ölçeği ve demografik bilgilerden oluşan veri toplama aracından yararlanılmıştır. Koruyucu aile olan 111 katılımcıya çevrimiçi anket yoluyla ulaşılmış, toplanan verilerin istatistiksel analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre sosyal sorumluluk anlayışı koruyucu ailelerin koruyucu aile olmasında en önemli motivasyon kaynağıdır. Korunmaya ihtiyacı olan çocuğu yetiştirip topluma kazandırma, çocuğa sağlıklı bir fiziksel, psikolojik, zihinsel gelişim sağlama, çocuğu aile ortamında yetiştirme ve çocuğun yaşamında değişim yaratma isteği sosyal sorumluluk anlayışı kapsamında en önemli sebeplerdir. Koruyucu aile olma motivasyonu olduğu düşünülen çocuk sahibi olma isteği nispeten daha düşük bir motivasyon kaynağıdır. Koruyucu aile bakım hizmeti verilirken algılanan sosyal destek bazen aralığındadır. Koruyucu aile olma motivasyonu ile sosyal destek algısı arasında anlamlı ilişki yoktur. Koruyucu aile olma motivasyonu ve koruyucu aile bakım hizmeti verilirken algılanan sosyal desteğin katılımcıların cinsiyetine, öğrenim durumuna, evli kalma süresi ve biyolojik çocuk sahibi olma durumuna göre anlamlı farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reasons underlying the motivation of foster families to become foster parents and their perceptions of social support. For this purpose, the data collection tool consisting of the scale developed to measure the motivation of the foster family, the perceived social support scale and demographic information was used by using the studies in the literature. 111 participants who were foster families were reached through an online questionnaire and statistical analysis of the collected data was performed. According to the results obtained in the study, the understanding of social responsibility is the most important source of motivation for foster families to become foster families. The desire to raise the child in need of protection and bring him to the society, to provide the child with a healthy physical, psychological and mental development, to raise the child in the family environment and to create a change in the child's life are the most important reasons within the scope of social responsibility. The desire to have children, which is thought to be the motivation to become a foster parent, is a relatively low source of motivation. Perceived social support when providing foster care is in the“sometimes”range. There is no significant relationship between the motivation to become a foster parent and the perception of social support. The motivation to become a foster parent and the perceived social support while providing foster care services did not differ significantly according to the gender of the participants, their education status, the duration of their marriage and the status of having biological children.