Acil yardım ambulanslarının ergonomik açıdan değerlendirilmesi: İstanbul örneği
Ergonomic evaluation of emergency aid ambulances; The case of Istanbul
- Tez No: 830793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri gelişmiş ülkeler için yeni bir kavram olmasına rağmen ülkemiz açısından geçmişi Osmanlı dönemine kadar dayanan, önemli ve ayrıca hizmetin sunumu ülke genelini kapsayan geniş bir kavramdır. Günümüzde artık karayolu dışında alternatif havadan ve denizden sağlanan acil müdahale sistemleri yer almaktadır ve bunlar hastane öncesinde acil sağlık hizmetlerinde hayat kurtarıcı öneme sahiptir. Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri, acil yardıma ihtiyaç duyan hastaların ilk değerlendirilme ve tedavilerinin yapılması, uygun nakil yöntemleriyle uygun hastaneye nakledilmesini kapsamaktadır. Bu çalışmada acil yardım ambulanslarının ergonomisinde, acil yardım ambulansı çalışanlarına sunulan anket doğrultusunda sonucun dikkate alınarak ileriye yönelik sürecin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma katılımcılara çevrimiçi bir anket gönderilerek yapılmıştır. Araştırmada Acil Yardım Ambulanslarının Ergonomik Açıdan Değerlendirilmesi Envanteri (AYAEADE) kullanılmıştır. Çalışma kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma için öne sürülen hipotez, AYAEADE alt boyutu puanlarının sosyodemografik değişkenler üzerinde anlamlı ilişkisi olduğu çoğunlukla kabul edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde literatürdeki boşluğun doldurulmasına ve acil sağlık hizmetleri çalışanlarının ergonomik olmayan çalışma koşulları nedeniyle olası sağlık kayıplarının önlenmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although pre-hospital emergency health care is a new concept for developed countries, it is also an important concept that dates back to the Ottoman period for our country, and the provision of services is a broad concept covering the whole country. Today, alternative airborne intervention systems other than highways take place and they have life-saving importance in pre-hospital emergency health care. Pre-hospital emergency health services include the first evaluation and treatment of patients in need of emergency assistance, and their transfer to the convenient hospital with appropriate transport methods. In this study, the aim was to improve the future process of emergency ambulance ergonomics based on the results obtained from a survey administered to emergency ambulance personnel. This study was conducted by sending an online questionnaire to the participants. Ergonomic evaluation of emergency ambulances (AYAEADE) was used in the study. The study was performed cross-sectionally. The hypothesis proposed for research, stating that there is a significant relationship between AYAEADE sub-dimension scores and sociodemographic variables, has generally been accepted. Based on the findings obtained, it is believed that filling the gap in the literature and addressing the potential health losses among emergency healthcare workers due to non-ergonomic working conditions will contribute.