تنمية مهارة فهم المقروء لدى طلاب اللغة العربية الناطقين بغيرها من خلال القصة النبويّة في المستوى المتقدم
Anadili Arapça olmayan ileri düzeydeki öğrencilerin Peygamber kıssaları yoluyla okuma becerilerinin geliştirilmesi / The development of reading comprehension of advanced students in the AFL department through stories told by the Prophet in hadith
- Tez No: 830801
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, ileri düzeyde Arapça bilen yabancı uyruklu öğrencilerin metin anlama becerisini ele almaktadır. Bu çalışmada okumanın önemi, kavramı ve türleri açıklanmaktadır. Ardından da“metin anlama”kavramı ve bileşenleri tanımlanmıştır. Aynı zamanda“metin anlama”kuramları ve düzeyleri irdelenmiştir. Daha sonra okumayı ve anlamayı kolaylaştırmak için öğretmenin kullanabileceği önemli stratejiler açıklanmıştır. Bu araştırmada kıssa kavramı da tanımlanıp kıssanın Araplarda ortaya çıkışı, unsurları ve türleri üzerinde de durulmuştur. Ayrıca Nebevi kıssalar da ele alınarak mahiyeti, unsurları, türleri ve özellikleri açıklanmıştır. Ardından yabancılara Arapça öğretiminde“metni anlama”nın önemi ele alınmıştır. Bu bağlamda nebevî kıssaların Arapça öğretiminde kullanılan kıssanın şartlarına uygunluğu araştırılmıştır. Çalışmanın sonunda ileri düzeyde olan Arapça yabancı uyruklu öğrencilerde“metin anlama”düzeyi incelenmiş ve Nebevî kıssalarını kullanmakla“metin anlama”becerisini nasıl geliştirileceğini göstermek için iki örnek ders planı hazırlanıp sunulmuştur. Çalışma, Arapça öğretiminde Nebevî kıssalarının kullanılmasının öğrencilerin metinleri anlama becerilerini geliştirdiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the text comprehension skills of advanced Arabic foreign students. In this study, the importance, concept and types of reading are explained. At the beginning of this study, the importance, concept and types of reading are explained. Then, the concept of“text comprehension”and its components are defined. At the same time, the theories and levels of“text comprehension”were examined. Then, important strategies that the teacher can use to facilitate reading and understanding are explained. In this research, the concept of story is defined, also its emergence in Arabs, its elements and types are emphasized. In addition, the Prophet stories were discussed and their elements, types and characteristics were explained. Then, the importance of“text comprehension”in teaching Arabic to foreigners is discussed. In this context, the suitability of prophetic stories to the conditions of the story used in Arabic teaching has been investigated. At the end of the study, the level of“text comprehension”in advanced Arabic foreign students was examined and two sample lesson plans were prepared and presented to show how to improve their“text comprehension”skills by using Prophetic stories. The study concluded that the use of Prophetic stories in Arabic teaching improves students', especially Islamic sciences students' ability to understand texts.