Devletlerin ve uluslararası kuruluşların yolsuzlukla mücadelesinde erdemli insan etkeni
Virtuous human factor in the fight against corruption of states and international organizations
- Tez No: 830808
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KESKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kötülük de iyilik kadar insan doğasının bir parçasıdır. İnsanlar ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve daha güvenli bir hayat sürdürmek için bir araya gelmiş ve devletler kurmuşlardır. Daha sonra insanlar, devletten bekledikleri hizmetleri yerine getirmesi için topladıkları vergilerden maaş vererek, içlerinden seçtiklerini kamu personeli olarak görevlendirmişlerdir. Zamanla, bu kamu personeli farklı sebeplerle korumak için maaş aldıkları devlet malından haksız kazanç elde etme yolunu seçmişlerdir. Yolsuzluk, daha iyi bir hayat için kurdukları devletlerin yozlaşmasına ve toplumsal yapının çökmesine sebep olmuştur. Kendi elleriyle kendilerine eziyet eden bir sistem oluşturmuşlardır. Geçmişte Hong Kong'da rüşvet almadan hastaya bakmayan kamu personeli, yangın çıktığında rüşvet vermeden evine itfaiye çağıramaz duruma düşmüştür. Daha iyi şartlarda ve güvenli bir hayat sürdürebilmek için yolsuzlukla mücadele önem kazanmıştır. Bazı ülkelerde halk yöneticilerine baskı yapmış, bazı ülkelerde de idealist kamu görevlileri ve yöneticiler yolsuzlukla mücadele etmeye çalışmıştır. Günümüzde gelişen teknolojiyle ve büyüyen ekonomik etkileşimle, yolsuzluk artmıştır. Yeni yolsuzluk yollarıyla mücadele etmek için devletler ve sivil toplum kuruluşları daha çok işbirliği yapmaya başlamıştır. Yolsuzluk yöntemleri ne kadar artarsa artsın öznesi tektir, o da insandır. Bir insan, tanrının devlet malını çalanları cezalandıracağına inanmasına rağmen neden çalar? Ya da hayatını ortaya koyarak yolsuzlukla mücadele eden savcıyı desteklerken aynı savcı milletvekili seçimine girdiğinde neden desteklemez? Bu gibi soruların cevabı insan doğasını anlamaktan geçmektedir ve yolsuzlukla mücadelede en önemli adım, erdemli insan yetiştirmektir.
Özet (Çeviri)
Badness is as much a part of human nature as goodness. People came together and established states to meet their needs and for a safer life. Later, people have appointed some of them as public personnel by paying salaries from the taxes they collect in order to perform the services they expect from the state. Over time, for different reasons, these civil servants chose to gain unfair advantage from the state property which they were paid to protect. This situation has led to the corruption of the states they established for a better life and the collapse of the social structure. They have created a system that tortures themselves with their own hands. In the past in, public personnel in Hong Kong who did not take the patient without taking a bribe were unable to call the fire brigade to their house when the fire broke out without giving a bribe. Fighting corruption has become important in order to live a safer life in better conditions. In some countries, the public put pressure on the rulers and in some countries idealistic public officials and administrators tried to fight corruption. Today, with the developing technology and growing economic interaction corruption has increased. To combat new ways of corruption states and non-governmental organizations have started to cooperate more. No matter how many methods of corruption increase, its subject is one and that is human. 'Why does a man steal?' even though he believes that God will punish those who steal state property. Or, while he supports the prosecutor who is fighting corruption by putting his life on the line, why doesn't he support the same prosecutor when he is running for parliamentary elections? The answer to such questions is to understand human nature and the first and most important step in the fight against corruption is to raise virtuous people.