10-12 yaş erkek voleybolcularda pliometrik antrenmanın motorik özelliklere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of plyometric training on motoric properties in 10-12 years old male volleyballers
  1. Tez No: 830807
  2. Yazar: CEVDET CAN DELİHACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada 10-12 yaş voleybolcularda pliometrik antrenmanların bazı motorik özelliklere etkisi incelendi. Çalışmaya Kilis il merkezinde ikamet eden 20 kontrol ve 20 deney grubu olmak üzere toplam 40 erkek gönüllü olarak katıldı. Çalışmada deney grubuna 8 haftalık pliometrik antrenman programı uygulandı. Kontrol grubuna ise herhangi bir antrenman programı uygulanmadı. Katılımcıların ön test ve son test olmak üzere sürat, çeviklik, esneklik, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, denge, anaerobik güç ve MaxVO2 performans değerleri alındı. Elde edilen değerler SPSS paket programında analiz edildi. Yapılan analizler sonucunda deney grubunun ön test ve son test değerleri arasında istatiksel açıdan anlamlı farklar tespit edildi. Ancak kontrol grubunun ön test ve son test değerleri arasında istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık tespit edilemedi. Sonuç olarak pliometrik antrenmanların sporcuların motorik özelliklere olumlu etki ettiğini ve antrenörlerin özellikle patlayıcı güç gerektiren sporlarda antrenman planlamalarında pliometrik antrenmanlara da yer vermesi gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of plyometric training on some motoric properties of volleyball players aged 10-12 were investigated. A total of 40 men, 20 in the control group and 20 in the experimental group, residing in the city center of Kilis, participated in the study voluntarily. In the study, an 8-week plyometric training program was applied to the experimental group. No training program was applied to the control group. Speed, agility, flexibility, vertical jump, standing long jump, balance, anaerobic power and MaxVO2 performance values of the participants were taken as pre-test and post-test. The obtained values were analyzed in the SPSS package program. As a result of the analysis, statistically significant differences were found between the pre-test and post-test values of the experimental group. However, no statistically significant difference was found between the pre-test and post-test values of the control group. As a result, we think that plyometric training has a positive effect on the motoric characteristics of the athletes and that the trainers should include plyometric training in their training plans, especially in sports that require explosive power.