Orman ürünleri endüstrisinde kalite iyileştirme tekniklerinin incelenmesi; Düzce ili örneği
Investigation of quality improvement techniques in forest products industry; example of Duzce province
  1. Tez No: 830816
  2. Yazar: ZAFER İLÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA SEVİM KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İşletme, Wood Products, Forestry and Forest Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, kalite iyileştirme tekniklerinin orman ürünleri sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde uygulanabilirliğini değerlendirmek ve konu hakkında işletmelerin görüşlerini almaktır. Bu amaçla Düzce ilinde orman ürünleri sektöründe faaliyet gösteren 42 işletme çalışma kapsamına alınmış, işletme temsilcileri ile yüz yüze görüşülerek anket çalışması yapılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS ortamında sayısallaştırılarak, istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda; işletmelerin %50'sinin mobilya sektöründe faaliyet gösterdiği, %35,7'sinin kalite iyileştirme tekniklerini uyguladığı, %42,9'unun kısmen uyguladığı sonucuna varılmıştır. İşletmeler tarafından en çok uygulanan kalite iyileştirme tekniğinin beyin fırtınası tekniği olduğu belirtilmiştir. Ayrıca;“ürünlerin kalite düzeylerinin artması”ve“müşteri memnuniyetinin artması”için işletmelerin kalite iyileştirme tekniklerini uyguladıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to assess the feasibility of applying quality improvement techniques for enterprises operating in the forest products sector. Additionally, the study aims to gather the opinions of these enterprises on the subject matter. To achieve these objectives, the study included 42 enterprises operating in the forest products sector in Düzce. A survey was then conducted through face-to-face interviews with representatives from each of these enterprises. The data obtained from the surveys was converted into numbers in the SPSS environment and analyzed using statistical methods. The study found that 50% of companies were in the furniture industry, 35,7% of them used quality improvement techniques while 42,9% of them used quality improvement techniques only partially. The findings indicated that the most frequently employed quality improvement technique among the enterprises was the brainstorming technique. Furthermore, the study revealed that enterprises utilized quality improvement techniques to“enhance product quality levels”and“improve customer satisfaction”.