Sorgulama döngüsüne dayalı steam etkinliklerinin ilkokul öğrencilerinin motivasyonları ve bütüncül öğrenmeleri açısından incelenmesi
Investigation of steam activities with inquiry-based learning in primary education regarding holistic learning and motivation
  1. Tez No: 830821
  2. Yazar: NAZİRE EFECAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ŞENDAĞ, DOÇ. DR. FUAT SERKAN SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada sorgulama döngüsüne dayalı olarak gerçekleştirilen STEAM etkinliklerinin ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin bütüncül öğrenme ve motivasyon açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada nitel ve nicel verilerin bir arada kullanılmasını içeren karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Mersin ili Mezitli ilçesinde bulunan MEB'e bağlı bir devlet okulunda 2021-2022 eğitim öğretim yılının bahar döneminde ilkokul 2. sınıfaa devam eden 15 kız ve 15 erkek olmak üzere toplamda 30 katılımcı oluşturmaktadır. Bu çalışmada seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi uygulanmıştır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda, çalışmadaki sorgulama döngüsüne dayalı olarak gerçekleştirilen STEAM etkinliklerinde kullanılacak senaryolar araştırma kapsamında geliştirilmiştir. Hazırlanan senaryolar bağlamında sorgulama döngüsüne dayalı olarak gerçekleştirilen STEAM etkinlikleri 10 haftalık süre içinde gerçekleştirilmiş, araştırma sürecince nicel veriler İlkokul Motivasyon Ölçeği, nitel veriler öğrenci günlükleri, araştırmacı notları ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın nicel kısmında tek gruplu ön-test son-test deneysel desen kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel bulgular; sorgulama döngüsüne dayalı olarak gerçekleştirilen STEAM etkinliklerinin öğrencilerin okuma, yazma, matematik ve genel motivasyonlarını son test lehine arttırmada olumlu bir etki oluşturduğunu göstermektedir. Araştırmanın nitel bulguları da STEAM etkinliklerine katılan öğrencilerin bütüncül öğrenmenin bilişsel, fiziksel, duygusal, sosyal, sanatsal ve ruhsal boyutlarında kazanımlar elde ettiğini ve motivasyonlarını arttırdığını destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to examine STEAM activities based on the inquiry cycle concerning the holistic learning and motivation of second-grade primary school students. The research employs a mixed research method, combining qualitative and quantitative data. The study group consists of a total of 30 participants, 15 female and 15 male students studying in the second grade of a public school affiliated with the Ministry of National Education in Mezitli district, Mersin province, during the second semester of the 2021-2022 academic year. The researchers used convenience sampling, a non-random sampling method. The scenarios for the STEAM activities, based on the inquiry cycle, were developed within the study. These STEAM activities were conducted over a 10-week period, and the researchers collected quantitative data using the Primary School Motivation Scale, as well as qualitative data using student diaries, researcher notes, and a semi-structured interview form. For the quantitative part of the study, a one-group pretest-posttest quasi-experimental design was employed. The Wilcoxon Signed Rank Test was used to analyze the quantitative data, while content analysis was used for the qualitative data. The quantitative findings from the research indicate that STEAM activities based on the inquiry cycle have a significant positive effect on improving students' motivation in reading, writing, mathematics, and overall engagement. Furthermore, the qualitative findings demonstrate that these STEAM activities contribute to students' cognitive, physical, emotional, social, artistic, and spiritual development, encompassing, which are the sub-dimensions of holistic learning, ultimately increasing their motivation.