Evaluations of confronters: İmpact of sexism level,awareness, empathy, and gender
Yüzleşenin değerlendirilmesi: Cinsiyetçilik düzeyinin,farkındalığın, empatinin ve cinsiyetin etkisi
- Tez No: 830823
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Özellikle, kadınlar günlük yaşamlarının birçok alanında sıkça cinsiyetçiliğe maruz kalırlar. Bu tezin genel amacı, sessiz kalmak yerine davranışa tepki göstererek cinsiyetçiliğe karşı çıkan bireylerin diğer insanlar tarafından nasıl algılandığını araştırmaktır. Ayrıca, cinsiyetçilik türü, cinsiyetçilik farkındalığı, empati ve cinsiyet gibi sosyal psikolojik faktörlerin bu değerlendirme üzerinde etkisi olup olmadığını anlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, 224 kadın 92 erkekten oluşan toplam 316 üniversite öğrencisi (M = 22.59, SD = 5.38), Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Envanteri, Cinsiyetçiliğe Maruz Kalan Kadınlarla Empati Yapma Ölçeği, Yüzleşenin Değerlendirilmesi Ölçeği, Cinsiyetçilik Farkındalığı Ölçeğine ve Demografik Form'a yanıt vermiştir. Bulgular, Yüzleştirenin Değerlendirilmesi Ölçeği'nin olumlu ve olumsuz değerlendirme olmak üzere iki alt faktörü açısından erkekler ve kadınlar arasında fark olmadığı bulunmuştur. Kadınların erkeklere kıyasla cinsiyetçilik deneyimi yaşayan bir kadına daha fazla empati gösterdiğini göstermiştir. Yüzleştirenin cinsiyetinin ve korumacı cinsiyetçiliğin, yüzleştirenin değerlendirilmesi ölçeğinde hem olumlu hem de olumsuz değerlendirmeleri yordadığı bulunmuştur. Düşmanca cinsiyetçilik ve empati değişkenleri, yüzleştirenin değerlendirilmesi faktörlerinden herhangi birini yordamamıştır. Elde edilen sonuçlar tartışılmış ve mevcut literatürle ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, çalışmanın sınırlılıkları ve gelecekteki araştırmalara potansiyel katkıları, mevcut literatürden yararlanılarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Particularly, women frequently face sexism in many aspects of their daily lives. The overall objective of this thesis is to investigate how individuals who confront sexism by expressing their dissatisfaction with the behavior, rather than staying silent, are perceived by others. Additionally, the aim is to comprehend whether social psychological factors like sexism type, sexism awareness, empathy, and gender have an impact on this evaluation. In this regard, a total of 316 university students composed of 224 women, 92 men (M = 22.59, SD = 5.38) completed various scales such as the Ambivalent Sexism Inventory, Empathy towards Women's Sexism Experiences Scale, Evaluation of Confronter Scale, Sexism Awareness Scale, and Demographic Form. In terms of gender differences, the results showed that there was no difference between men and women in terms of the two sub-factors, positive or negative evaluation of the confronter evaluation scale. Compared to men, women exhibit greater empathy towards a woman who experiences sexism. Regression analyses demonstrated that, the gender of the confronter and benevolent sexism predicted both positive and negative evaluations on the confronter evaluation scale. Hostile sexism and empathy variables did not predict either of the two factors in evaluating the confronter. The results were discussed, and their relevance to existing literature was highlighted. Additionally, the study's limitations, as well as potential contributions for future research, were addressed by drawing from the existing literature.