Okul öncesi öğretmenlerinin nörofizyolojik algı düzeylerinin değerlendirilmesi: Mersin ili örneği
Evaluation of preschool teachers' neurophysiological perception levels: Mersi̇n province example
  1. Tez No: 830824
  2. Yazar: HAKAN UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL GİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Okul öncesi öğretmenlerinin davranış, öğrenme ve bilişsel süreçlerine yönelik nörofizyolojik algı düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırma tarama modelinde tasarlanmıştır. Örneklem olarak Mersin ili merkez ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi kurumlarda görev yapan 200 okul öncesi öğretmeninin oluşturduğu bu araştırmada verilerin elde edilmesi için Sülün, Aydoğdu, Taşçı ve Şimşek (2014) tarafından geliştirilen Nörofizyolojik Öğrenme Algı Ölçeği (NAÖ) kullanılmıştır. Ayrıca öğretmenlere araştırmacı tarafından hazırlanan Genel Bilgi Formu dağıtılmıştır. Veri analizinde, normallik testi için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri yapılmıştır. Gruplar arası anlamlılık testleri için ise Mann-Whitney ut-testi, ikiden fazla grubu karşılaştırmak için Kruskal-Wallis H-testi yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda katılımcıların beyin ile ilgili bilgiyi değerli bulduğu, nörofizyoloji ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıkları, öğrenimden geçerlerse kendileri için faydalı olacağı, eğitimde kullanılması halinde derse katılım, derse karşı öğrenci tutumu, öğrenmede kalıcılık, akademik başarı alanlarında faydalı olacağı yönünde pozitif algıya sahip oldukları anlaşılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların beyinle öğrenme arasındaki pozitif ilişkiye inandığı, yaşın, mesleki tecrübenin nörofizyolojik algıya etkisi olmadığı fakat öğrenim düzeyi yükseldikçe daha pozitif algı oluştuğu anlaşılmıştır. Katılımcıların nörofizyoloji alanında bir eğitime ihtiyaç duymaları ve bu konuda bir eğitim almış olmaları algıyı etkilemezken, nöral boyutu geliştirici bir etki yapıldığında genel nörofizyolojik algının da yükseldiği tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçların alan uygulamacıları ve araştırmacıları için faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research, which was conducted to determine the neurophysiological perception levels of preschool teachers towards behavior, learning and cognitive processes, was designed in a screening model. The Neurophysiological Learning Perception Scale (NAÖ) developed by Sülün, Aydoğdu, Taşçı and Şimşek (2014) was used to obtain data in this research, where the sample consisted of 200 pre-school teachers working in official institutions affiliated with the Ministry of National Education in the central districts of Mersin province. In addition, the General Information Form prepared by the researcher was distributed to the teachers. In data analysis, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were performed to test normality. Mann-Whitney ut-test was used for significance tests between groups, and Kruskal-Wallis Htest was used to compare more than two groups. As a result of the research, the participants considered the information about the brain as valuable information , they did not have sufficient knowledge about neurophysiology, it would be useful for them if they went through education, and that it would be useful in the fields of participation in the lesson, student attitude towards the lesson, permanence in learning and academic success. As a result of the research, it was understood that the participants believed in the positive relationship between the brain and learning, that age and professional experience did not affect neurophysiological perception, but as the level of education increased, a more positive perception occured. While the fact that the participants needed training in the field of neurophysiology and received training on this subject did not affect the perception, it was determined that the general neurophysiological perception increased when an effect enhancing the neural dimension occured. It is thought that the results obtained in the research will be useful for field practitioners and researchers.