Perakende mağazacılık sektöründe makine öğrenmesi teknikleri kullanılarak mağazalara ürün transferlerine yönelik karar destek sistemi oluşturulması
Creating a decision support system for prouct transfers to stores using machine learning techniques in the retailing industry
  1. Tez No: 830830
  2. Yazar: ŞEYMA BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP TECİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Yönetim Bilişim Sistemleri, Science and Technology, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Perakende mağazacılıkta ürün transferlerinin doğru yönetilmesi, ürünlerin doğru lokasyona transfer edilmesi, satışların arttırılması, rekabet üstünlüğü ve müşteri memnuniyetinin sağlanması açısından önemli bir faktördür. Bu tez çalışmasında, perakende mağazacılık sektöründe ürün transferlerine yönelik karar destek sistemi oluşturulması amaçlanmıştır. Makine öğrenmesi algoritmalarının kullanımıyla, bu transferlerin daha etkin bir şekilde planlanması ve yönetilmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, ilk aşamada perakende sektöründeki sevkiyat süreci ve karşılaşılan mevcut zorluklar incelenmiştir. Sonrasında makine öğrenmesi algoritmaları, perakende sektöründe makine öğrenmesinin yeri ve karar destek sistemi ele alınmıştır. Çalışma kapsamında, XGBoost algoritması kullanılarak bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Mevcut satış verilerini analiz ederek hangi ürünün hangi mağazaya gönderilmesi gerektiği konusunda karar vericiye transfer önerisi sunulmaktadır. Bu sistem ile perakende mağazacılık sektöründe daha etkili ve verimli bir ürün transfer sisteminin sağlanması mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In retail merchandising, shipment management is a crucial process in terms of meeting objectives such as transferring products to the right location, increasing sales, ensuring competitive advantage and customer satisfaction. This thesis aims to develop a decision support system for product transfers in the retail industry. By using machine learning algorithms, the goal is to plan and manage these transfers more effectively. In line with this objective, the initial stage of the study involved examining the shipment process in the retail sector and the current challenges encountered. Subsequently, machine learning algorithms, the role of machine learning in the retail sector, and decision support systems are discussed. Within the scope of this study, a decision support system is developed using the XGBoost algorithm. Analyzing existing sales data, it will provide transfer recommendations to the decision-maker regarding which products should be sent to which stores. This system will enable more effective and efficient product transfers in the retail merchandising sector.