Farklı teknikler ile üretilen Co-Cr alt yapıların mekanik özellikleri ve seramik bağlantı direnci üzerine etkili faktörlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 830831
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CUDİ BALKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde tam seramik sistemler yaygın olarak kullanılsa da direnç gerektiren uzun boşluklu alanlarda dayanıklı bir alt yapıya ihtiyaç vardır. Rijitliği nedeniyle metal seramik sistemler güvenle kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı SLM ve SLS yöntemleri ile üretilen metal altyapıları porselen bağlantısı yönünden karşılaştırmak ve metallerin mekanik özelliklerini araştırmaktır. n=7 olmak üzere 56'şer adet SLS ve SLM ile üretilen metallerin yarısına ısıl işlem uygulanmış diğer yarısına uygulanmamıştır. İki farklı bond kullanılarak örneklerin termal siklus öncesi ve sonrası bağlantı dayanımları makaslama testi ile ölçülüp SEM görüntüleri elde edilmiştir. Veneer işlemi uygulanmayan metallerin yarısına veneer prosedüründeki ısıl işlemler uygulanırken diğer yarısına herhangi bir ısıl işlem uygulanmamıştır. Sonrasında ISO standartlarına uygun Vickers ve eğme testi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda SLS grubunun metal seramik bağlantı dayanımının, SLM grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. SLS ile üretilen metallerin sertlik değerinin daha yüksek olduğu, ısıl işlemin her iki metal grubunda da sertliği artırdığı tespit edilmiştir. Eğme testi sonucunda ise SLS ile üretilen metallerin elastiklik modülü SLM ile üretilen metallere göre daha düşük çıkmıştır. Metal seramik bağlantısı klinik ortamda bir çok parametreyle ilişkilidir. İlave in vitro ve in vivo çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Although all-ceramic systems are widely used today, a durable substructure is needed in long-cavity areas that require resistance. Metal ceramic systems are used safely due to their rigidity. The aim of the study is to compare the metal substrates produced by SLM and SLS methods in terms of porcelain bonding and to investigate the mechanical properties of the metals. n = 7, 56 each of the metals produced by SLS and SLM, half of which were heat treated and the other half were not. Using two different bonds, the connection strengths of the samples before and after the thermal cycle were measured by shear test and SEM images were obtained. Half of the metals without veneer treatment were subjected to the heat treatments in the veneer procedure, while the other half was not subjected to any heat treatment. Afterwards, Vickers and bending tests were performed in accordance with ISO standards. As a result of the study, the metal ceramic bond strength of the SLS group was found to be significantly higher than that of the SLM group. It was determined that the hardness value of the metals produced with SLS was higher and heat treatment increased the hardness in both metal groups. As a result of the bending test, the modulus of elasticity of the metals produced with SLS was lower than the metals produced with SLM. Metal ceramic bonding is associated with many parameters in the clinical environment. Additional in vitro and in vivo studies are required.