Bağdat'taki otistik hastalarda biyokimyasal ve immünolojik parametrelerin araştırılması
Investigation of biochemical and immunological parameters in autism patients living in Baghdad
- Tez No: 830833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDENİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAYTHAM T. QASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, toplumda büyük önem taşıyan klinik bir çalışmayı, yani otistik hastaların bağışıklık durumunun değerlendirilmesini ve buna uygun çözümler bulma girişimini ele aldığı için önemlidir. Çalışma, sitokinleri İnterlökin-6 (IL-6), İnterlökin-27 (IL-27), İnterlökin-37 (IL-37), İnterlökin-29 (IL-29), tümör nekroz faktörü-𝛼 (TNF-𝛼), interferon-𝛾 (IFN-𝛾) ve İmmünoglobulinleri (IgG, IgM) ölçerek bağışıklık durumunu değerlendirmek için tasarlanmıştır. OSB araştırmalarıyla ilgili temel sorunlardan biri, aynı terim altında toplanan ve aynı zorlukları paylaşmalarına rağmen farklı patofizyolojik mekanizmalara sahip farklı patolojiler olarak göz ardı edilemeyen çok çeşitli fenotiplerdir. Bu anlamda, metabolomik profil çalışması gibi yeni teknikler, sistemik değişikliklerle ilişkilendirilebilecek düşük moleküler ağırlıklı metabolitlerin global analizini gerçekleştirme potansiyeli sayesinde OSB'nin farklı fenotiplerinin kökeninin açıklığa kavuşturulmasına katkıda bulunabilir. Bu bulgular, bağışıklık sistemi değişiklikleri, bu değişikliklere karşı savunmasızlık için aday genler ve bu değişikliklerin nörogelişim üzerindeki etkisi hakkında kanıtları derleyebilecek bir immünogenetik teori potansiyeline işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is important because it addresses a clinical study of great importance in the community, namely the assessment of the immune status of autistic patients and an attempt to find appropriate solutions. The study was designed to assess immune status by measuring cytokines Interleukin-6 (IL-6), Interleukin-27 (IL-27), Interleukin-37 (IL-37), Interleukin-29 (IL-29), tumor necrosis factor-𝛼 (TNF-𝛼), interferon-𝛾 (IFN-𝛾) and Immunoglobulins (IgG, IgM). One of the main problems with ASD research is the wide variety of phenotypes that are grouped under the same term and cannot be dismissed as different pathologies with different pathophysiological mechanisms, although they share the same challenges. In this sense, new techniques such as metabolomic profiling may contribute to clarify the origin of the different phenotypes of ASD, thanks to their potential to perform a global analysis of low molecular weight metabolites that may be associated with systemic alterations. These findings point to the potential for an immunogenetic theory that could compile evidence on immune system alterations, candidate genes for vulnerability to these alterations, and the impact of these alterations on neurodevelopment.