The relationship between dating violence, internalized shame and self-esteem
Flört şiddetinin içselleştirilmiş utanç ve benlik saygısı ile ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 830834
  2. Yazar: DUYGU ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIGA OSMANLI SHIROLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada içselleştirilmiş utanç ve benlik saygısının flört şiddeti ile ilişkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın bir diğer amacı da flört şiddetindeki cinsiyet farklılıklarının ve flört şiddeti sıklığının incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi 18 yaş ve üzeri, daha önce romantik ilişki yaşamış ve bekar 311 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler online ortamda katılımcıların kendilerinin doldurdukları anketler üzerinden toplanmıştır. Demografik Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RSE), Çatışma Yöntemleri Ölçeği-Gözden Geçirilmiş Formu (ÇYÖ-G), ve İçselleştirilmiş Utanç Ölçeği (İUÖ) kullanılmıştır. Araştırmada Spearman Korelasyon Analizi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre içselleştirilmiş utanç ve cinsel flört şiddeti uygulama ve maruz bırakma alt boyutları arasında anlamlı ilişki bulunmazken, diğer tüm alt boyutlar ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Benlik saygısının ise cinsel şiddet uygulama alt boyutu ile ilişkili olduğu bulunurken diğer alt boyutlarla arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırmanın diğer bulgularına göre, psikolojik ve fiziksel flört şiddeti uygulama ve fiziksel ve cinsel flört şiddetine maruz kalma alt boyutlarının cinsiyete göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca, fiziksel flört şiddetine maruz kalma alt boyutunun içselleştirilmiş utanca göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Çalışmanı bulguları, ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır. Çalışmanın kısıtlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler ilgili bölümde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between internalized shame, self-esteem and dating violence. Another aim of the study was to examine gender differences in dating violence and the frequency of dating violence. The sample of the study consisted of 311 participants aged 18 years and over, who had been in a romantic relationship before and were single. The data were collected through online questionnaires completed by the participants themselves. Demographic Information Form, Rosenberg Self-Esteem Scale (RSE), Conflict Methods Scale-Revised Form (CMS-R), and Internalized Shame Scale (IHS) were used. Spearman Correlation Analysis, Mann Whitney U and Kruskal Wallis statistical methods were used in the study. According to the findings of the study, there was no significant correlation between internalized shame and the sub-dimensions of victimization and perpetration to sexual dating violence, but it was found to be associated with all other sub-dimensions. Self-esteem was found to be associated with the sub-dimension of perpetrating sexual violence, while no significant relationship was found with the other sub-dimensions. According to the other findings of the study, it was found that the sub-dimensions of perpetrating psychological and physical dating violence and being exposed to physical and sexual dating violence differed according to gender. In addition, it was found that the sub-dimension of physical dating violence victimization differed according to internalized shame. The findings of the study were discussed within the framework of the relevant literature. Limitations of the study and suggestions for future studies are included in the related section.