Basketbol sporcularının antrenörlerinin sportmenlik davranışları hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Examination of the opinions of the basketball athletes' coaches on the sportsmaning behavior
  1. Tez No: 830832
  2. Yazar: AYKUT GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, basketbol sporcularının antrenörlerinin sportmen davranışları hakkındaki görüşlerinin alınması ve değerlendirilmesidir. Bilinmektedir ki antrenörler sporcuları için negatif/pozitif yönleriyle rol model kimlikleriyle de örnek alınabilmektedirler. Çalışma da -gönüllü katılımla- araştırma kapsamına alınan sporcuların antrenörlerinin hangi durumlarda sportmen davranış gösterip, göstermediğini ortaya konması hedeflendi. Araştırmaya, 100 basketbol sporcusu katılmış olup,“Antrenör Sportmen Davranış Ölçeği”, Google Drive üzerinden online ankete dönüştürülerek katılımcılara internet üzerinden uygulandı. Araştırmaya 12-15 yaş arasında 1 sporcu, 16-20 yaş arasında 13 sporcu, 21-25 yaş arasında 62 sporcu, 26-30 yaş arasında 10 sporcu ve 30 yaş ve üstünde 14 sporcu katıldı. Çalışmaya katılanlardan elde edilen veriler SPSS 25 programına uygun bir şekle getirilmiş ve kodlanarak buraya aktarıldı. Örneklem sayısı 100 olduğu için (n≥30) Kolmogorov Smirnov testinin p değeri kontrol edildi. Tüm ölçek ve alt boyutlarda p değeri 0.05'den küçük olduğu için normal dağılmadığına karar verildi. Uygulanan çalışmanın veri analizi boyunca %95 güvenilirlik aralığı temel alındı. Nicel veriler karşılaştırılırken parametrik olmayan 3 veya daha fazla grup arasındaki farkı analiz etmek için Kruskal Wallis-H testi uygulandı. Araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişki Spearman Korelasyon Analizi ile test edildi. Kullanılan ölçek olan Antrenörlerin Sportmen Davranış Ölçeğinin (α=0.924) güvenirliği yüksek derecede güvenilir olduğu kabul edildi. Biyolojik Yaş, Basketbol Yaşı ile Antrenörlerin Sportmen Davranış Ölçeği sonuçları incelendiğinde, anlamlı düzeyde bir farklılığın olmadığı saptanmıştır (p>0.05). Antrenörlerin Sportmen Davranış Ölçeğinden puanları basketbol yaşı grubu değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir (X2=7.97, Sd.=3, p0.05). Antrenörlerin Sportmen Davranış Ölçeğinden puanları yaş grubu değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir (X2=13.97, Sd.=4, p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to obtain and evaluate the opinions of the coaches of basketball players about their sportsman behaviors.It is known that coaches can also be taken role models for their players with their negative/positive aspects. In the study, it was targeted to reveal in which situations the coaches of the players who were included in the research with voluntary participation whether they showed sportsman behavior or not. 100 basketball athletes participated in the research and the“Coach Sportsman Behavior Scale”was turned into an online survey via Google Drive and applied to the participants over the internet. 1 player between the ages of 12-15, 13 players between the ages of 16-20, 62 players between the ages of 21-25, 10 players between the ages of 26-30 and 14 players aged 30 and older participated in the research. The data obtained from the study participants were suited to a form in accordance with the SPSS 25 program and transferred here by coding. Since the sample size was 100 (n≥30), the p value of the Kolmogorov Smirnov test was checked. It was decided that it was normally distributed because the p value was less than 0.05 in all scales and sub-dimensions. Through the data analysis of the applied study a 95% confidence interval was taken as a basis. When comparing quantitative data, Kruskal Wallis-H test was applied to analyze the difference between 3 or more non-parametric groups. The connection between the variables of the study was tested by using Spearman Correlation Analysis. The scale, which was used as the Sportsmanlike Behavior Scale of Coaches (α=0.924), was considered quite reliable. According to the comparison of biological age with Basketball Age, when the results of the Coaches' Sportsman Behavior Scale were examined, it was found that there was no significant difference (p>0.05). The scores of the coaches from the Sportsman Behavior Scale showed a significant difference in accordance with the basketball age group variable (X2=7.97, Sd.=3, p0.05). The scores of the coaches from the Sportsman Behavior Scale show a significant difference in regard to the age group variable (X2=13.97, Sd.=4, p0.05).