Magical realism in Angela Carter, Isabel Allende, and Buket Uzuner as a means of social, political, and cultural protest
Angela Carter, Isabel Allende ve Buket Uzuner'de sosyal, politik ve kültürel bir karşı çıkış olarak büyülü gerçekçilik
  1. Tez No: 830845
  2. Yazar: MELDA ATALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ CARO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Gerçek, sadece görünüşte algıladıklarımız değildir; büyülü bir boyutu da vardır. Bunun yanında, insanların çevrelerini çok farklı biçimlerde algılama ve kendilerine bir dünya oluşturma edinimleri de gerçek olarak kabul edilmelidir. Büyülü gerçekçi metinler okura gerçeğin tek boyutlu olmadığı fikrini sunar. Tüm bunlar göz önüne alındığında bu çalışma, büyülü gerçekçiliğin, 20. yüzyıla ait üç önemli yazar olan Angela Carter, Isabel Allende ve Buket Uzuner adlı yazarların eserlerinde nasıl uygulandığını incelemektedir. Çalışmanın ana noktası, büyülü gerçekçiliğin sosyal, politik ve kültürel konuları ele almada neden etkili bir karşı çıkış aracı olduğunu bu üç yazar bağlamında ele almaktır. Bu yazarlar belli nedenlerle bu yönteme başvurmuşlardır. İlk olarak, hepsi de kendi dünya görüşlerini yansıtmada gerçekçilik akımının tek başına yeterli olmadığını düşünmektedirler. İkinci olarak, büyülü gerçekçiliğin sınırları delen ve gerektiğinde otorite, devlet ve yasaları sorgulayan ve alaya alan bir mekanizma olduğunu bilen yazarlar, bunu eserlerinde sosyal bir karşı çıkış olarak kullanmışlardır. Son olarak, yazarların bu yöntemi tercih etmeleri, dişil bir pasifliğin işareti olarak düşünülebilir. Birer kadın olmalarının etkisiyle, bu yazarların eserlerinde, doğal olarak, ataerkil bir toplumun baskısına karşı kadın olarak vi bir karşı duruş ve kendi benliğini kazanma çabası gözlemlenir. Büyülü gerçekçi anlatı tarzı, sırasıyla Sirk Geceleri (1984), Denizin Altındaki Ada (2010) ve Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları- Su (2012) romanlarının ayrıntılı incelemesiyle daha açık hale getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reality is not only what we see on the surface; it has a magical dimension as well. In addition, multiple ways of perceiving and constructing the world must be acknowledged as real. Magical realist narratives provide the reader with a perception of the world where there is no single dimension to reality. Bearing these in mind, this study aims at analyzing the application of magical realism in some of the works of three twentieth century authors Angela Carter, Isabel Allende, and Buket Uzuner. The focal point of this study is to determine why the literary mode of magical realism is an effective means of protest for treating social, political, and cultural issues as far as these writers are concerned. They resort to magical realism for several reasons. To begin with, they all find the purely realist literature unsatisfactory for expressing their world views. Secondly, knowing that magical realism is characterized as a transgressive mechanism that parodies the Authority, the Establishment, and the Law, they use this mode as a form of social protest in their works. Thirdly, their use of magical realism may be regarded as a symbol of feminine passivity. Being female authors, their magical realist narratives inherently document the struggle of women against the oppression of a patriarchal society in an effort to develop their own personhood. The application of this narrative mode is made clearer with the detailed analyses of their iv works which are respectively Nights at the Circus (1984), Island Beneath the Sea (2010), and The Adventures of Misfit Defne Kaman-The Water Book (2012).