Edremit'te sit koruma projesi
The Site conservation project of Edremit
  1. Tez No: 83086
  2. Yazar: ÖZLEM KÖPRÜLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSÜN TANYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
EDREMİT'TE SİT KORUMA PROJESİ ÖZET“Edremit'te Sit Koruma Projesi”adım taşıyan bu çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde bu tezin amacı ve bu amaca yönelik hedefler belirlenmiştir. Bu hedeflere ulaşabilmek için çok yönlü bir araştırma yapılmış ve mevcut çalışmalardan yararlanılmıştır. İkinci bölümde, çeşitli kaynaklardan derlenen Edremit'in genel tanıtımı yapılmıştır. Bu tanıtımda Edremit'in konumuyla birlikte erken dönemden günümüze tarihsel gelişimi incelenmiştir. Kent dokusunun oluşmasını etkileyen genel faktörler; coğrafi ve jeolojik yapısı, iklimsel özellikleri ve ulaşım durumuyla birlikte ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Aym zamanda Edremit'teki (Balıkesir ve çevresiyle birlikte) sosyo ekonomik değişimler, nüfus dağılımı ve turizm özellikleriyle birlikte değerlendirilmiştir. Sosyo-ekonomik yapımn mekana yansıması olan fiziksel çevre özelliklerini oluşturan kent, camiler, türbeler, hamamlar, medreseler, çeşmeler ve endüstriyel zeytinyağ fabrikaları incelenmiştir. Üçüncü bölüm, Edremit kentsel sit alanının (öneri) tanıtılması ve korunmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Sit alanında yer alan yapıların işlev, kat sayısı, yapım tekniği, yapım tarihi ve koruma değerlerini içeren çalışmaları kapsamaktadır.Kentsel sit alanının korunması için yapılan resmi çalışmaların ardından sit alam fiziksel doku özellikleri belirtilmiştir. Korumaya yönelik ömek oluşturan Gazi ve Gazi İlyas caddelerine ait plan ve cephe özellikleri saptanmıştır. Eski dokuda neo-klasik mimari özellikler gösteren Rum mimarisinin yam sıra Geç Osmanlı dönemi özellikleri taşıyan Türk mimarisinin örnekleri görülmektedir. Sivil mimarlık örneği bu yapılar; 19. yüzyıl sonu, 20. yüzyıl basma tarihlenmektedir. Yapıların mimari özellikleri araştırılırken eski yapı azlığı sebebiyle yalnızca sit alanı içindeki yapıların değerlendirilmesinin yeterli olmayacağı sonucuna varılmıştır. Bu sebepten ötürü Edremit genelinde bir araştırma yapılmış ve araştırmanın sonuçlarına göre cephe ve plan tipolojileri oluşturulmuştur. Kentsel sit alanının sosyal özelliklerini belirleyebilmek amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Bu anket; yapılara ilişkin bilgileri, kullanıcıların sosyal ve ekonomik yapılarını ve bu kişilerin çevrelerine ve korumaya yönelik tavır ve düşüncelerini saptamaya yöneliktir. Çağdaş koruma kavramının en önemli hedeflerinden biri sit alanlarının çağdaş konfor koşullan ile donatılarak günümüz yaşantısına katılmalarını sağlamaktır. Bunu sağlayabilmenin en önemli koşulu kuşkusuz sit alanının geçmiş, günümüz ve gelecekteki konumuyla bütünleşebileceği bir planlamadır. Düzenli ve programlı bir koruma ile hem niteliklerini yitirmemiş ve daha uzun yıllar kullanılması mümkün olan yapılar günümüz konfor koşullan ile donatılıp değerlendirilebilecek, hem de doku arasındaki boşluklara gelecek yeni yeni yapılarla eski dokunun sürekliliği gerçekleşmiş olacaktır. Bütün bu özellikler göz önünde bulundurularak öneri yeni yapılanma koşullan belirlenmiştir. Bu koşullara göre seçilen Gazi ve Gazi İlyas caddelerinde sıhhileştirme çalışmalan yapılmış ve boş parsellere yeni yapı önerileri getirilmiştir. Dördüncü bölümde çalışmanın sonuçlan değerlendirilmiştir. KSaMii"1^ ?- '-1 B£ÜMAi;û~ - ^,^.^M
Özet (Çeviri)
THE SITE CONSERVATION PROJECT OF EDREMİT SUMMARY The name of this thesis called as 'the Site Conservation Project of Edremit' includes four parts. At the introduction part the aim of this study and the targets according to this aim is determined. Many researches and the studies done before are searched to reach this aim. At the second part, the general definition of Edremit is explained according to many sources. At this definition the development of the history of Edremit is defined from early time period uptill now. The formation of the city texture is explained in details duty to the geographic, geolojic structure, the climatic properties and the communication of the city. At the same time the social and economical variation in Edremit (includes Balıkesir and the environment) is explained with the distribution of population and the tourism potential of the city. Social and economical properties occur the images of the physical environmental properties. These properties are are examined due to the city, mosques, tombs, baths, madrasas, fountains and the olive oil factories. The third part includes the studies done for the conservation (suggested) and the definition of Edremit. For this study many analysis are done to understand the historical site, such as function, number of floors, construction materials, construction date and the conservation value of the old buildings. After giving the legal documents done before about the conservation of the city, the general physical texture of the historical site is determined. To understand the plan and front properties of the buildings many studies and observations done in Gazi and Gazi Ilyas streets. In this historical site it is possible to see the examples of the neo-classic architectural buildings constructed by Greeks and the late Ottoman period buildings constructed by Turks. These buildings are dated to the late of 19th century until the beginning of 20th century. During the searching to understand the architectural properties of the old buildings it is seen that it won't be enough to examine the historical site itself. For that reason these observations are done in the city to occur the plan and the front typologies of the buildings. Also many interviews are done to understand the social properties of the historical site. In this interview many questions are asked to the inhabitants such as properties about the buildings, the economical and the social properties of the users and the decisions of the users about the environment and the buildings. The most important aim of the contemporary conservation conception is the equipped of the old buildings due to the contemporary needs. It is very clear that to achieve this decision it is needed to make a plan to do the correspondence of the historical site according to the past, today and the future. A regular and programmed conservation plan can save the old buildings and the infills can help the continuity of the historical site. After all these studies the conditions are prepared for the new construction of the buildings. According to these conditions new buildings are designed in empty plots in Gazi and Gazi Ilyas streets. At the fourth part of the conclusions of this study is discussed. XII