Trabzon Fatih Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi hemşirelerinin antropometrik özelliklerinin kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları ile ilişkisi
The relationship of anthropometric characteristics of Trabzon Fatih state Hospital İntensive care unit nurses with musculoskeletal disorders
  1. Tez No: 830862
  2. Yazar: ÖZLEM TOMAKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FARUK ÖZYAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sağlık sektörünün kalabalık bir meslek grubu olan hemşirelerde KİSR (Kas-İskelet Sistemi Rahatsızlıkları) yaygın olarak görülmektedir. Hemşireler hastanın bakımı ile doğrudan ilgilenen sağlık personeli olduğundan dolayı bu tür sağlık problemleriyle karşılaşma riskinin oldukça fazla olduğu belirtilmiştir. Antropometrinin kas-iskelet sistemi ile yakın ilişki içinde olmasına rağmen bu konuyla ilgili az sayıda çalışmaya rastlanmıştır. Çalışmamız ile literatürdeki bu boşluğa katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmaya Trabzon Fatih Devlet Hastanesi bünyesinde bulunan tüm yoğun bakım ünitesi hemşireleri (n=42) dahil edilmiştir. Çalışanlar tarafından sosyodemografik veri formu ve Nordic anketi doldurulmuştur. Katılımcıların antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından yapılarak kaydedilmiştir. Tanımlayıcı tipte olan çalışmanın analizinde SPSS 22.0 istatistik programı kullanılmış, anlamlılık değeri p˂ 0.05 olarak kabul edilmiştir. Hemşirelerin antropometrik özellikleri ile KİSR arasındaki ilişki araştırmamızda; en sık rahatsızlık görülen bölgelerin bel (36 kişi), sırt (29 kişi), ve boyun (25 kişi) bölgesi olduğu görülmüştür. Ayakta pozisyonda ölçülen kalça genişliği ile bel rahatsızlığı görülme durumu arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiye rastlanmıştır (p=0.044). Maksimum erişme yüksekliği ölçüsü ile bel rahatsızlıkları (p=0.048) arasında negatif yönde ilişkiye rastlanmış ve vücut ağırlığı ile bel rahatsızlıkları (p=0.037) arasında pozitif yönde anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Tüm çalışanlarda olduğu gibi hemşirelerde de, kendi anatomik özellikleri ve vücut mekanikleri konusunda farkındalık oluşturulmalı ve kendi ölçüleri ile uyumlu alet araç-gereç kullanımı sağlanmalıdır. Böylece meslek hastalıklarına karşı korunma, hizmet kalitesi ve çalışan güvenliğinin artmasına katkı sağlanmalıdır.Ayrıca ülke insanının antropometrik ölçülerinin düzenli aralıklarla ölçülüp, standartlar belirlenmeli ve kullanılan eşyaların tasarımının bu standartlara uygun olarak geliştirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
MSD (Musculoskeletal System Disorders) is common in nurses, a crowded occupational group of the health sector. It has been stated that the risk of encountering such health problems is quite high, since nurses are health personnel who are directly involved in the care of the patient. Although anthropometry is closely related to the musculoskeletal system, few studies have been found on this subject. With our study, it is aimed to contribute to this deficiency in the literature. All intensive care unit nurses (42 people) in Trabzon Fatih State Hospital were included in the study. Sociodemographic questionnaire and Nordic questionnaire were filled in by the employees. The anthropometric measurements of the participants were recorded by the researcher. SPSS 22.0 statistical program was used in the analysis of the descriptive study, and the significance value was accepted as p˂ 0.05. In our study of the relationship between nurses' anthropometric characteristics and MSD, it was seen that the most common areas of discomfort were the waist (36 people), back (29 people), and neck (25 people). There was a significant positive correlation between hip width measured in standing position and low back discomfort (p=0.044). A negative relationship was found between the maximum reach height measure and low back disorders (p=0.048), and positive significant results were obtained between body weight and low back disorders (p=0.037). As with all employees, awareness of their own anatomical features and body mechanics should be provided in nurses, and the use of tools and equipment compatible with their own measurements should be ensured. Thus, it should contribute to the protection against occupational diseases, the increase of service quality and employee safety. In addition, we think that the anthropometric measurements of the people of the country should be measured at regular intervals, standards should be determined, and the design of the goods used should be developed in accordance with these standards.