Özel bir üniversitede öğretim üyelerinin aktif öğrenme algılarının ve uygulamalarının incelenmesine yönelik bir çalışma
A study on investigating faculty members' perceptions and practices of active learning at a private university
  1. Tez No: 830863
  2. Yazar: ŞEVVAL KÜBRA ÖZER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, özel bir üniversitede öğretim üyelerinin aktif öğrenme algılarını ve kullandıkları öğretim stratejilerini incelemeyi amaçlamıştır. Öğretim üyelerinin tipik bir lisans oturumunu dersin başından sonuna kadar nasıl uyguladıklarına dair öz bildirimlerinin incelenmesini içeren betimleyici kesitsel anket tasarımı kullanılmıştır. Anket aracı, Öğretim Üyelerinin Öğretim Uygulamaları Anketi, araştırmacı tarafından hem açık uçlu hem de kapalı uçlu maddeler içerecek şekilde geliştirilmiş ve erişilebilir popülasyona ofislerinde kapalı zarflar içinde dağıtılmıştır. Çalışmanın örneklemini çeşitli fakültelerden 122 öğretim üyesi oluşturmaktadır (n = 5). Veri analizi betimsel olarak gerçekleştirilmiş ve nicel sonuçları tamamlamak için açık uçlu maddeler içerik analizine tabi tutulmuştur. Öğretim üyelerinin algılarına göre, aktif öğrenme lisans öğrencilerinin başarısını, öğrenme motivasyonunu ve katılımını artırmaktadır. Ayrıca, sınıf mevcudu, öğretim üyelerinin dönem boyunca verdikleri ders sayısı ve zaman kısıtlamaları gibi faktörler, öğretim üyeleri arasında aktif öğrenme stratejilerinin uygulanmasının önündeki ortak engeller olarak tespit edilmiştir. Kurumsal destek eksikliği, fiziksel düzenleme, öğretim materyallerinin erişilebilirliği, öğrencilerin isteksizliği ve eğitim eksikliği bu çalışmada engel olarak tanımlanmamıştır. Sonuçlar, etkileşimli ders anlatımı, proje tabanlı öğrenme ve işbirlikçi öğrenmenin en yaygın kullanılan öğretim stratejileri arasında yer aldığını, kavram haritaları, akran öğretimi ve simülasyon tabanlı öğrenmenin ise en az kullanılan stratejiler arasında olduğunu göstermektedir. Ayrıca bulgular, öğretim üyelerinin derslerinde öğrenci merkezli yaklaşımları uyguladıklarını ve geleneksel yaklaşımdan ziyade aktif öğrenme ilkelerini tercih ettiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate faculty members' perceptions of active learning and the instructional strategies they use at a private university. Descriptive cross-sectional survey design was used, which involved examining self-reports on how faculty members implement a typical undergraduate session from the beginning of the class to the end. The survey instrument, Faculty Members' Instructional Practices Questionnaire (FMIPQ), was developed by the researcher that included both open-ended and close ended items, and it was distributed to the accessible population in their offices in sealed envelopes. The sample of the study consisted of 122 faculty members from various faculties (n = 5). Data analysis was conducted descriptively, and open-ended items were subjected to content analysis to complement the quantitative results. According to faculty members' perceptions, active learning enhances undergraduate students' achievement, learning motivation, and participation. Additionally, factors such as class size, number of courses taught by faculty members during the semester, and time constraints were identified as common barriers to the implementation of active learning strategies among faculty members. Lack of institutional support, physical arrangement, accessibility of teaching materials, students' reluctance, and lack of training were not identified as obstacles in this study. The results show that interactive lecturing, project-based learning, and collaborative learning are among the most widely employed instructional strategies, while concept maps, peer instruction, and simulation-based learning are among the least used strategies. In addition, findings showed that the faculty members applied student-centered approaches in their courses and preferred active learning principles rather than traditional approach.