U14-U19 yaş kategorileri arasındaki futbolcuların performanslarına etki eden psikolojik faktörlerin incelenmesi (Rize ili örneği)
Investigation of psychological factors affecting the performance of football players between the U14-U19 age categories (Rize province example)
- Tez No: 830869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIDVAN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın amacı, Rize ilindeki erkek futbolcuların bedensel ve bilişsel kaygı, güdülenme ve kendine güven gibi psikolojik faktörlerin belirlenen değişkenlerle aralarında istatistiki olarak bir etkinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu basit tesadüfi yönteme göre araştırmaya gönüllü katılım gösteren 14-19 yaş aralığındaki 379 erkek futbolcudan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve“Sporda Psikolojik Performans Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistikleri verildikten sonra veri dağılımı incelenmiştir. İnceleme sonucu ikili değişkenlerde Independent T Test kullanılırken üç ve daha fazla değişken için One-way Anova testi kullanılmıştır. Anlamlılık 0.05'tir. Araştırma bulguları; yaş, oynadıkları lig düzeyi, yaralanma durumu, psikolojik beceri antrenmanı ve oynadıkları mevki değişkenleri ile bedensel ve bilişsel kaygı ve kendine güven alt boyutları arasında anlamlı bir fark bulunmazken duygu durumu değişkeni ile anlamlı bir fark bulunmuştur. Spor yaşı değişkeni ile kendine güven alt boyutu, haftalık antrenman sayısı değişkeni ile bedensel ve bilişsel kaygı alt boyutu arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Güdülenme alt boyutu ile de değişkenler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak psikolojik faktörlerin erkek futbolcular üzerinde istatistiki olarak etkili olduğu söylenebilir. Hem sporculara hem de antrenörlere antrenmanın fiziksel ve fizyolojik etkilerinin geliştirilmesinin yanı sıra psikolojik faktörleri geliştirici antrenmanlar yapması/yaptırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate whether there is a statistical effect between psychological factors such as physical and cognitive anxiety, motivation, and self-confidence of male football players in Rize province and the determined variables. The general survey model was used in the research in which the quantitative research method was used. The study group consists of 379 male football players between the ages of 14-19 who voluntarily participated in the research according to the simple random method.“Personal Information Form”and“Psychological Performance Evaluation Scale in Sports”were used as data collection tools. After the descriptive statistics of the data obtained were given, the data distribution was examined. As a result of the analysis, Independent T Test was used for binary variables, while One-way ANOVA test was used for three or more variables. Significance is 0.05. Research findings: While there was no significant difference between the variables of age, league level they played in, injury status, psychological skill training and position they played, and the physical and cognitive anxiety and self-confidence sub-dimensions, a significant difference was found with the mood variable. A significant difference was found between the sports age variable and the self-confidence sub-dimension, and the weekly training number variable and the physical and cognitive anxiety sub-dimension. There was no significant difference between the motivation sub-dimension and the variables. As a result, it can be said that psychological factors have a statistical effect on male football players. It is recommended that both athletes and coaches perform training that improves psychological factors as well as improving the physical and physiological effects of training.