Kronik boyun ağrılı hastalarda boyun, sırt ve omuz güçlendirme egzersizleri ile desteklenmiş klasik boyun fizik tedavi programının ağrı, dizabilite ve uyku kalitesine etkisi
The effect of classic neck physical therapy program combined with neck, back and shoulder strengthening exercises on pain, disability and sleep quality in patients with chronic neck pain
- Tez No: 830870
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada kronik boyun ağrılı bireylerde klasik boyun fizik tedavi programına ek olarak sırt ve omuz güçlendirme egzersizleri eklenerek ağrı, uyku kalitesi ve boyun dizabilite düzeyine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya kronik boyun ağrılı 18-60 yaş aralığında bulunan 40 gönüllü birey dahil edildi. Çalışmamıza dahil edilebilme kriterlerine uygun 40 katılımcı basit rastgele yöntem ile randomize edilerek klasik boyun egzersizleri ve sırt, omuz güçlendirme egzersizleri ile kombine edilmiş boyun egzersizleri yapılmak üzere eşit iki gruba ayrılmıştır. Klasik boyun fizik tedavi programı 50 dakika, egzersizler ise 25-30 dakika olacak şekilde haftada beş gün, üç hafta boyunca gerçekleşti. Klasik boyun fizik tedavi programı ve egzersizler klinikte fizyoterapist denetiminde uygulandı. Çalışma süresince katılımcıların ağrı düzeyi Görsel Analog Skala ile, boyun dizabilite düzeyi Boyun Özür İndeksi ile, uyku kalitesi değerlendirmesi ise Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ile değerlendirildi. Çalışma sonucunda, boyun egzersizleriyle beraber sırt ve omuz egzersizleri uygulanan grupta da, klasik boyun egzersizi grubunda da eklem hareket açıklıklarında, VAS, Boyun Özür İndeksi ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi skorlarında grup içi karşılaştırmalarda anlamlı iyileşmeler bulunurken gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanamadı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of back and shoulder strengthening exercises on pain, sleep quality and neck disability level were investigated in addition to the classical neck physical therapy program in individuals with chronic neck pain. Forty volunteers aged between 18-60 years with chronic neck pain were included in the study. Forty participants who met the inclusion criteria in our study were randomized with a simple random method and divided into two equal groups to perform classical neck exercises and neck exercises combined with back and shoulder strengthening exercises. The classical neck physical therapy program was 50 minutes and the exercises were 25-30 minutes, five days a week for three weeks. Classic neck physical therapy program and exercises were applied in the clinic under the supervision of a physiotherapist. During the study, the pain level of the participants was evaluated with the Visual Analog Scale, the neck disability level was evaluated with the Neck Disability Index, and the sleep quality assessment was evaluated with the Pittsburgh Sleep Quality Index. As a result of the study, both of the groups showed significant improvements in the joint range of motion, VAS values, Neck Disability Index and Pittsburgh Sleep Quality Index scores. There were no statistically significant differences between the groups.