Yeni paladyum komplekslerinin kolon kanseri hücrelerindeki anti-kanser aktivitesinin araştırılması
Investigation of anti-cancer activity of new palladium complexes in colon cancer cells
  1. Tez No: 830873
  2. Yazar: ZÜMRE AYÇA KALABALIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER DÜKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kolon kanseri, dünyada en sık rastlanan 3. kanser türüdür. Dünya genelinde her yıl bir milyon yeni kolon kanseri vakası tespit edilmektedir ve bunların yarısından fazlası hayatını kaybetmektedir. Kolon kanseri yavaş ilerler ve kolon kanserine yakalanan hastaların sadece %40'ı erken teşhis edilebilmektedir. Kolon kanseri tedavisinde çok sayıda ilaç kullanılmaktadır ancak erken teşhis yapılamayan hastalarda bu ilaçlar çok etkili olamamaktadır. Bu nedenle kolon kanseri tedavisi için yeni anti-kanser ajanların geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Kanser hücreleri, birden fazla mekanizma ile hayatta kalmayı ve uygulanan tedavilere karşı direnç geliştirmeyi başarmaktadır. Kanser hücrelerinin bu özelliği dikkate alındığında etkili bir tedavi yöntemi geliştirmek zordur ve yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kolon kanseri tedavisinde birçok farklı yolakta görev alan enzim ya da proteinler hedef alınmaktadır. Bu yolaklar hedef alınırken birçok farklı bileşik türü kullanılmaktadır. Metal iyonu içeren bileşikler kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Mehmet Emen ve ekibi tarafından ilk defa sentezlenmiş 4 farklı paladyum kompleksinin, SW620 kolon kanseri hücre hattı ve CCD-18Co normal kolon hücresi üzerindeki anti-kanser etkileri araştırılmıştır. Öncelikle her iki hücre hattı için bileşikler 1-200 µM aralığında hücrelere uygulanmış ve hücre canlılık testi yapılarak IC50 değerleri hesaplanmıştır. Devamında P4 olarak isimlendirilen bileşiğinin normal hücre hattı ve kolon kanseri hücre hattında IC50 değerinde ve daha düşük dozlarda uygulamasının apoptozis, otofaji ve hücre döngüsü üzerine etkileri araştırılmıştır. Apoptozis, otofaji ve hücre döngüsü belirteç genlerinin ifade değişimleri western blot yöntemi ile analiz edilmiştir. Ayrıca akış sitometrisi yöntemi ile hem ölü hücre dağılımı hem de hücre döngüsü aşamaları analiz edilmiştir. Sonuç olarak P4 bileşiğinin düşük dozlarda kolon kanseri hücrelerinde apoptozisi uyardığı ve hücre döngüsünü durdurduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Colon cancer is the third most common type of cancer in the world. Each year, one million new colon cancer cases are diagnosed every year, and more than half of those cases are death. Colon cancer is a slow-going malignancy, and only 40% of patients with colon cancer can be diagnosed early. A large number of drugs are used in the treatment of colon cancer, but these drugs are not very effective in late stages of colon cancer. For this reason, new anti -cancer agents needed to be developed for the treatment of colon cancer. Cancer cells can obtain resistance to the treatments and survive with several mechanisms. It is difficult to develop an effective treatment and new approaches are needed. In the treatment of colon cancer, several enzymes or proteins can be targeted that involved in different pathways. To target those pathways, many different types of compounds have been used. Compounds containing metal ion are widely used in cancer treatment. In this study, we tested anticancer effects of 4 different new synthesized palladium complexes on the SW620 colon cancer cell line and CCD-18CO normal colon cells. Those complexes were synthesized bye Professor Fatih Mehmet Emen lab at Department of Chemistry of Arts and Sciences Faculty. First, cell lines were treated with those at ranged concentrations from 1 to 200 µm and IC50 values were calculated by performing cell vitality tests. Next, the effects of the palladium complex, that named P4, on apoptosis, autophagy and cell cycle were investigated on the normal cell line and colon cancer cell line at IC50 or lower doses. In addition, we performed western blot assay to test expression of apoptosis, autophagy and cell cycle marker genes. Moreover, both dead cell distribution and cell cycle stages were analyzed by flow cytometry method. In conclusion, we found out that the P4 compound induces apoptosis and cell cycle arrest in colon cancer cells at low doses.