Mobilizasyon ve manipülasyon tekniklerini kullanan kayropraktik uzmanları ve fizyoterapistlerin el-bilek ve parmak ağrılarının nedenleri ve değerlendirmesi
Causes and assessment of hand-wrist and finger pains ofchiropractric specialists and physiotherapists usingmobilization and manipulation techniques
- Tez No: 830872
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kayropraktik Uzmanları ve Fizyoterapistler senelerdir manipülasyon ve mobilizasyon uygulamalarını sürdürmektedirler. Günümüze gelene kadar yapılan uygulamalar gelişerek devam etmiştir. Ancak bu teknikler sık sık uygulandıklarından tekrarlı kullanım sonrası el-bilek-parmak ağrıları meydana gelmektedir. Buna daha çok sebep olan teknik, uygulama, eğitim düzeyi, bilinç, günde aldığı hasta sayısı gibi nedenlerde bu duruma etki etmiştir. Bu çalışmanın amacı fizyoterapistlerin veya kayropraktik uzmanlarının sonrasında oluşabilecek el-bilek-pramak ağrılarının hangi aşamalarda yaygınlaştığını değerlendirmektir. Çalışmanın ürü gözlemsel ve tanımlayıcıdır. Örneklem Etik Kurul onayı alındıktan sonra sonra başlamıştır. Veri toplama aracı Ki-Kire (Chi-Square test) yönetimi uygulanmıştır. Araştırmaya yazılı olarak bilgilendirilmiş onam ile 40 gönüllü kişi dahil edilmiştir. Araştırma sonuçlara göre uygulamalar sonrasında karpal tünel olacağını düşünme durumlarına göre %62.5'inin karpal tünel olacağını düşündüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca katılımcıların yaşları ile günde alınan hasta durumları arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chiropractors and physiotherapists have been applying manipulation and mobilization techniques for years. These practices have evolved and continued up to the present day. However, due to frequent application of these techniques, hand-wrist-finger pain occurs after repetitive use. The technique, application, level of education, awareness, and the number of patients seen per day have all contributed to this situation. The aim of this study is to evaluate at which stages hand-wrist-finger pain that may occur after chiropractors' or physiotherapists' interventions becomes prevalent. The study is observational and descriptive in nature. Data collection using the Chi-Square test was conducted after obtaining Institutional Review Board approval. Forty volunteer participants were included with written informed consent for the study. According to the research findings, it was observed that 62.5% of participants believed that carpal tunnel syndrome would occur after the interventions. Additionally, a statistically significant relationship was observed between participants' ages and the number of patients seen per day.