Kazık makinalarında bir verim analizi sistem önerisi
Suggestion of a productivity analysis system for the piling equipment
  1. Tez No: 83089
  2. Yazar: KORAY KUŞCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. V. DOĞAN SORGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu çalışmada; makina yoğun üretim gerçekleştiren kazıklı yapı yükleniciliğinde, verimliliğin artırılması; şantiyenin süresel kontrolü; makina müdürlüğü ve teklif hazırlama departmanına karar destek bildgi sağlanması amacıyla kazık yapım makinalannm teknik özelliklerinin karşılaştırılması ve verimlilik analizlerinin yapılması hedeflenmiştir. Bu amaçla ilk olarak, bölüm 2 'de çeşitli kriterlere göre kazıkların, daha sonra da tez kapsamına giren kazık yapım makinalannm sınıflandırılması yapılmıştır. Daha sonra, bölüm 3'te çakma kazığı makinalan ile sondaj kazığı makinalannın elemanları, çalışma prensipleri ve teknik özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu inceleme, yapılan saha araştırmalarıyla da desteklenerek, bu makinalann çeşitli modellerini karşılaştıran tablolar oluşturulmuştur. Bölüm 4'te, bu çalışmanın ana çıkış noktalarından biri olan verimli üretim, yöntemleriyle birlikte kazık yapım makinalanna uyarlanarak, bu makinalar için hem teorik verim formülleri hem de uygulama aşamasında izlenecek verim analiz yöntemleri çıkartılmıştır. Bu bölümde ayrıca dört ayrı sondaj kazığı makinasını içeren bir örnek verim analizi yapılmıştır. Son olarak, sonuç bölümünde, kazık yapım makinalannın, bu araştırmada ortaya konulan verim analiz yöntemlerini, çalışmanın -yukanda belirtilen- ana hedefi doğrultusunda birleştiren bir sistem önerisinde bulunulmuştur. X111
Özet (Çeviri)
SUMMARY SUGGESTION OF A PRODUCTIVITY ANALYSIS SYSTEM FOR THE PILING EQUIPMENT American Society of Civil Engineering is defining engineering as art of organizing, managing and controlling resources of the earth. In this manner, The objective of this study is to develop methods for analyzing productivity and comparing technical parameters of piling equipment to improve productivity of them, to control time efficiently on site and to feed back the bidding office and equipment directorate by decision supported knowledge. In chapter two, piles are classified according to pile material, amount of ground disturbance during pile installation, method of load transfer and method of pile installation into ground. Most detailed classification is done to fourth criteria so that the main concern of the thesis is piling equipment. And then, piling equipment are classified according to pile installation method. In chapter three, technical parameters and operating principles of the various piling equipment are discussed and results are listed in comparative tables. Burkhardt's productivity analysis methods discussed in chapter four are taken as basis. In chapter four, productivity analysis of piling are examined in two stage:. Productivity analysis of piling equipment. Productivity analysis of the method XIVAll possible operation conditions for an arbitrary piling equipment are determined and Operating Time Schedule Recording Form is prepared. By taking ratio of the operating time for the cases defined in table 4. 1 to the operating time, ten basic ratios are find out. Basic ratios found are matched with the variables used in Burkhardt's production function. Net production time is examined in detail for hammer and drilling equipment to optimize net production time. Theoretical formulations and evaluating recorded data are used to find net production time. These formulations are as seen below; (4.6)“k”is method and environment coefficient.“Et”is the energy needed for driving the pile.“Ed”is the energy per blow.“N”is the number of blows per minute.“Et”value is calculated by design engineer and declares to the logistic department and bidding office. In practice, hammers productivity is calculated taking a specified pile's driving time. Automatic monitoring and controlling devices have been used on hydraulic hammers. Drilling cycle is taken as basis to calculate theoretical productivity of drilling equipment. Drilling cycle is given below:. Inserting the Kelly into the bore hole XV. Drilling. Taking the Kelly out of bore hole. Cleaning the auger In this cycle, inserting into and taking out of bore hole time depend on the linear velocity of the main winch. Sum of these times are calculated by the formula given below: (Tîn + TçK)- hd s.(L + 2x) (4.8) L : Length of the pile(m) h : Length of the auger(m) d : Average filling coefficient of the auger x : Auger cleaning height (m) S : line speed of main winch (m/min) Drilling time calculation procedure is given below;. Calculating the friction force between the auger and soil.. Calculating the minimum torque according to the auger radius.. Reading the spcified rpm value to obtain the minimum torque from the catalogue.. Calculating drilling time for unit depth, (assuming with sufficient crowd force, 4-5 rotations is enough for unit drilling depth.). Calculating the total drilling time using drilling time for unit depth. In practice, it is calculated as from the recorded data. By use of current technological developments drilling procedure is recorded by automatic monitoring and control devices. Calculating productivity of the method procedure is given below: XVI. Piling operation flow chart and piling equipment is determined.. According to the flow chart, time data that must be recorded is determined.. From the recorded time data, related ratios are calculated. Sample productivity analysis performed for four drilling equipment is attached to chapter four. Data used in the analysis are recorded by the author for the drilling equipment given below:. CMV TH-60 Hydraulic Drilling Equipment. Cassagrande Drilling Equipment mounted on OSHKOSH truck.. Mechanical CMV Drilling Equipment mounted on AMERICAN 7250 crawler crane.. Mechanical CMV Drilling Equipment mounted on AMERICAN 5299 crawler crane. Comparative evaluation for the productivity of the drilling equipment is performed by taking average value and standard deviation account into. According to the evaluation, operation standard average value of 5299 CMV is the lowest, and TH-60 is the second. If 95% confidence is a criteria then TH60 has the lowest operation standard and maximum productivity. Finally, appropriate to the aim of the study: a productivity analyzing system is developed by combining the methods prescribed above by the system approach. XVU