Seyyar tip süt sağım makinalarına uygun bir elektronik pulsatör geliştirilmesi
Development ofan electronic pulsator for mobile milking machines
- Tez No: 83502
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ GÜRHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SEYYAR TİP SÜT SAĞIM MAKINALARINA UYGUN BİR ELEKTRONİK PULSATÖR GELİŞTİRİLMESİ F.OzgürKARAKOÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Recai GÜRHAN 1999, Sayfa:50 Jüri : Doç. Dr. Recai GÜRHAN Prof. Dr. Musa AYIK Prof. Dr. Kazım ÇARMAN Ülkemizde süt sığırcılığı yapan işletmelerde sağım makinası kullanımı giderek artmaktadır. Ancak sağım makinalarının işletme parametreleri açısından, süt sağımının isteklerini karşılayabilecek özellikte olması gereklidir. Süt sağım makinalarmda pulsatör karakteristikleri; özellikle sağım performansı, süt verimi ve meme sağlığı yönünden önemlidir ve uygun pulsatör tasarımında da göz önüne alınması gereken kriterleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada; sağım makinalan için bir elektronik pulsatör geliştirilmiştir. Elektronik kontrol ünitesinde tümleşik devre tek-kararlı çok titreşken ve zaman geciktirici bulunan pulsatörde, bir de valf düzeni yer almaktadır. Tasarımı yapılan elektronik pulsatörün parametreleri uluslararası ve ulusal standartlara uygun olarak saptanmıştır.. Yapılan denemeler sonucunda; geliştirilen pulsatörün yüksek bir nabız frekansı ve nabız oranı kararlılığına sahip olduğu belirlenmiştir. 1999, 50 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Elektronik pulsatör,nabız sayısı, nabız oranı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DEVELOPMENT OFAN ELECTRONIC PULSATOR FOR MOBILE MILKING MACHINES F. Özgür KARAKOÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Recai GÜRHAN 1999, Page: 50 Jury : Assoc. Prof. Dr. Recai GÜRHAN Prof. Dr. Musa AYIK Prof. Dr. Kazım CARMAN There is an increasing use of milking machines in dairy farms in Turkey. Hence, milking machines should meet the requirements of milking in operation parameters. Pulsator characteristics of milking machines are higly important, notably in aspects of milking performance, efficiency and teath health. Further indicate neccessary criteria to be considered in the constraction of appropriate pulsator. In this study, an electronic pulsator was developed for milking machine. Electronic control unit consists of an IC monostable multivibrator and time delay circuits as well as a valve system. The parameters of electronic pulsator were determined and compared with respect to international and national standards. According to the test results, high stability was determined at pulsation rate and pulsator ratio. 1999, 50 pages KEY WORDS : Electronic pulsator, number of pulsation, pulsation ratio.