Çimento sektör çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği algısı: Aşkale Çimento Gümüşhane Fabrikası örneği
Occupational health and safety perception of cement industry employees: The example of Aşkale Cement Gümüşhane Factory
- Tez No: 830894
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsanoğlu varoluşundan beri beslenme, barınma gibi temel ihtiyaçlarının peşine düşmüş, bu arayış zamanla güvenlik kaygıları ortaya çıkarmıştır. Güvenlik kaygısı güdülmeyen bir işletmede verimlilik artacakken iş kazaları da düşecektir. Bu durum hem çalışanları hem de işletmeleri pozitif yönde etkileyecek bir unsurdur. Bu doğrultuda bireylerin çimentoyu barınma, dolaylı olarak beslenme gereksinimleri için kullandığı aşikârdır. Çimento üretimi sektörel anlamda bakılacak olursa keşfinden beri talebi katlanarak arttığı söylenilebilir. Bu çalışmada alternatif bir madde bulunmadığı sürece albenisi devam edecek olan çimento sektörü çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği algıları incelenmiştir. Araştırmada çalışanların iş sağlığı ve güvenliği algısını ölçmek için yüz yüze anket uygulaması yapılmıştır. Çalışanlardan gelen yanıtlar doğrultusunda 4, 5 ve 35 numaralı sorulara vermiş oldukları cevaplar hayli şaşırtıcıdır. Genel değerlendirmede ise bireylerin sosyodemografik yapılarıyla ilişkilendirildiğinde yaş, mesaiye kalma durumları ve çalıştıkları birimler açısından anlamlı bir farkın oluştuğu söylenilebilir. Diğer sosyodemografik yapılarda anlamlı farklılık oluşmamasının nedeni ayrıca daha büyük bir çalışma evreninde değerlendirilmesi daha doğru olacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Since its existence, human beings have pursued their basic needs such as nutrition and shelter, and in line with this search, security concerns have emerged. In a business where there is no safety concern, while productivity will increase, work accidents will also decrease. This is a factor that will positively affect both employees and businesses. In this respect, it is obvious that individuals use cement for shelter and indirectly for their nutritional needs. If we look at the cement production from a sectoral point of view, it can be said that the decision can be driven exponentially since it will continue. In this study, occupational health and safety perceptions of cement sector employees, whose appeal will continue unless there is an alternative substance, were examined. In the research, a face-to-face questionnaire was applied to measure the perception of occupational health and safety of the employees. In line with the answers from the employees, their answers to questions 4, 5 and 35 are quite surprising. In the general evaluation, it can be said that there is a significant difference in terms of age, working hours and the units they work in when it is associated with the sociodemographic structures of the individuals. The reason why there is no significant difference in other sociodemographic structures, it is also estimated that it would be more accurate to evaluate it in a larger study population.