Hierarchy and fandom in social media: A case study of Shingeki no Kyojin fanbase on reddit
Sosyal medyada hiyerarşi ve fandom: Shingeki no Kyojin fan grubu üzerine bir çalışma
- Tez No: 830900
- Danışmanlar: DOÇ. EYLEM YANARDAĞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Reddit, kullanıcıların ilgi alanlarına göre topluluklara girdiği çevrimiçi bir sosyal medya platformudur. Bu topluluklara, kullanıcıların diğer kullanıcıların gönderilerini sıralayabildiği subreddit'ler denir. Bu subreddit'lerde kullanıcılar ortak ilgi alanlarına giren konuları da tartışabilirler. Platformun tartışmalara olanak sağlayan altyapısı sayesinde birçok hayran grubu söylemleri için platformu kullanmaya başladı. Bu hayran gruplarından biri olan Shingeki no Kyojin adlı manga serisinin fan grubu, r/shingekinokyojin ve r/titanfolk adlı iki subreddit'e sahiptir. Manganın 2021'de tamamlanmasından bu yana, bu iki subreddit, birbirlerinin sosyal ve kültürel sermayesini baltalayarak hangi grubun“üstün hayran kitlesi”olduğu konusunda sürekli bir tartışma içindeydi. Bu çalışma, iki farklı subreddit arasındaki fandom ve katılım bağlamındaki tartışmalardaki tematik örüntüleri hiyerarşik yapının inşasıyla bağlantılı olarak incelemektedir. Gönderilerden ve yorumlardan anlam çıkarmak için bu çalışmada tematik bir analiz kullanılmıştır. Bu iki grup arasındaki hiyerarşik yapının temellerini anlamak için her bir subreddit'ten diğer subreddit hakkında en yüksek puan alan 3 gönderi seçilmiş ve bu gönderilerin yorumları incelenmiştir. Analiz, Reddit'in kullanıcı odaklı işleyiş sisteminin ve ilgilenilen nesnenin bilgisi üzerine oluşturulan kültürel sermayenin hiyerarşik yapıların inşası üzerindeki önemine işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
Reddit is an online social media platform in which the users get into the communities according to their interests. These communities are called subreddits where the users may rank the posts of other users. In these subreddits, users may also discuss the topics which are related with their common interests. Due to platform's enabling infrastructure for discussions, many of the fan groups have begun to use it for their discourses. One of those fan groups, fandom of the manga series called Shingeki no Kyojin, has two crowded subreddits called r/shingekinokyojin and r/titanfolk. Ever since the finalization of the manga in 2021 these two subreddits had been in a constant debate about which group is the“superior fandom”through undermining each other's social and cultural capital in the fan community. This study examines the thematic patterns within the debates between the two different subreddits in the context of fandom and participation in relation with the construction of hierarchical structure. A thematic analysis is used to derive meaning from the posts and comments. 3 highest rated posts about the other subreddit are chosen from the each subreddit and comments of those posts analyzed in order to understand the bases of hierarchical structure between these two groups. Analysis pointed out the importance of Reddit's user-engagement system and cultural capital which is created by the knowledge of object of interest on the construction of hierarchical structures.