Content analysis of National High School Physics curriculum of Turkey and Physics course textbooks in terms of education for sustainable development
Türkiye Ulusal Lise Fizik dersi müfredatının ve Fizik dersi kitaplarının sürdürülebilir kalkınma için eğitim açısından içerik analizi
  1. Tez No: 830929
  2. Yazar: EKİN SU KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sürdürülebilir kalkınma (SK), dünyanın içinde bulunduğu çevresel, ekonomik ve sosyal zorluklardan dolayı Birleşmiş Milletlerin gündeminde olan temel konulardan biridir. Daha yaşanılabilir bir gelecek ve gezegen için geçmişten günümüze süregelen çevresel, ekonomik ve sosyal problemleri çözmek için eğitimin her basamağına SK kavramı entegre edilmeye çalışılmaktadır. Bu kavramların çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla öğretim programlarına nasıl entegre edildiği ve edilmesi gerektiği ile ilgili araştırmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı 2018 yılından itibaren uygulanmakta olan Türkiye ulusal lise fizik dersi öğretim programının SK'nın boyutlarını ne ölçüde içerdiğini araştırmak ve Millî Eğitim Bakanlığı fizik dersi kitaplarının sürdürülebilir kalkınma için eğitim hedefleri ile uyuunu değerlendirmektir. Bu amaç için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. SK'nın boyutları çalışmanın kavramsal çerçevesi olarak belirlenmiş ve kazanımlar bu boyutlara göre kodlanmıştır. Ders kitaplarından ilgili kazanımlar için yapılan alıntılar ise bu boyutların Gündem 21 metninde belirtilen alt kategorilerine göre örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainable development (SD) is one of the main issues on the agenda of the United Nations due to the environmental, economic and social challenges the world is facing. For a more livable future and planet, the concept of sustainable development is tried to be integrated into every step of education in order to solve the environmental, economic and social problems from the past to the present. There is a need for research on how these concepts, with their environmental, economic and social dimensions, are integrated and should be integrated into curricula. The aim of this study is to investigate the extent to which the Turkish national high school physics curriculum, which has been implemented since 2018, includes the dimensions of SD and to evaluate how compatible the Ministry of National Education physics textbooks are with the educational goals for SD. For this purpose, content analysis method was used. The dimensions of SD were determined as the conceptual framework of the study and the curriculum objectives were coded according to these dimensions. Quotations from the textbooks for the relevant objectives are exemplified according to the sub-categories of these dimensions specified in the Agenda 21 text.