2011 ve 2013 fizik öğretim programlarının karşılaştırılması
Comparsion of 2011 and 2013 Turkish national high school physics curricula
- Tez No: 429429
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de Ortaöğretim kurumlarında uygulanmış olan 2011 Fizik Öğretim Programını ve 2013 yılından itibaren uygulanmaya konulan 2013 Fizik Öğretim Programını; ölçme - değerlendirme yaklaşımı ile öğrenme - öğretme yaklaşımı başlıkları altında incelemektir. Bu amaçla iki ölçek hazırlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılarak yapılandırılmıştır. Bu çalışmada 2011 ve 2013 Fizik Öğretim Programlarını incelemek için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma öğretim programlarının giriş bölümleri, ünite girişleri ve kazanımları dikkate alınarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 9. ve 12. sınıf fizik öğretim programları oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda; her iki öğretim programının giriş bölümünde ölçme ve değerlendirme ile öğrenme ve öğretme süreci ölçeklerinde yer alan ölçütlere dair bulgulara rastlanmıştır. Ünite girişleri ve kazanımlar bölümünde her iki ölçeğin ölçütleri için farklılıklar tespit edilmiştir. Özellikle; yaşam temelli yaklaşım, ön bilgileri yoklama ve kavram yanılgılarının dikkate alınması, bilginin yanında beceri ve tutum değerlere yer verilmesi başlıkları dikkate alındığında 2011 Fizik Öğretim Programının ön plana çıktığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, Physics Education Curricula in secondary schools which applied in 2011 Physics Education Curricula and 2013 Physics Curricula Program is being implemented since 2013 in Turkey measurement and assessment approach with learning and teaching approach are to investigated under the titles. For this purpose, two scales were prepared. The research is designed using qualitative research methods and techniques. In this study, to investigate 2011 and 2013 the physics curriculum was used content analysis method. The study made take into consideration the introduction of the curriculums, the introduction units and acquisitions. Sample of the study constitutes 9th and 12th grade Physics Education Curricula. As a result of the research; both curriculum introduction section were encountered measurement and evaluation with learning and teaching process how it should be yielded to the finding. Both scale for criteria were detected differences in introduction units and acquistions sections. Criteria of the differences are detected that contect-based approach, prior knowledge, misconceptions, skills and attitudes are comprise. These criteria were found more often in physics Curriculum in 2011.