Beta talasemi major tanılı hastaların doku doppler ekokardiyografi ve T2* kardiyak magnetik rezonans görüntüleri ile demir yükünün değerlendirilmesi
Evaluation of iron load by tissue doppler echocardiography and T2* cardiac magnetic resonance images in patients with beta thalassemia major
  1. Tez No: 787647
  2. Yazar: NİSA ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE AY TUNCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışma; kardiyak T2* MRG ve doku doppler ekokardiyografik incelemesi yapılan beta talasemi major tanılı hastaların ventriküler sistolik disfonksiyonu olanları belirleyerek kalp tutulumunu saptamak, serum ferritin düzeyi ile kardiyak fonsiyonlar arasında ilişkiyi araştırmak, ventriküler sistolik disfonksiyonun saptanmasında kardiyak T2* MRG ile doku doppler ekokardiyografi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda retrospektif olarak Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji Talasemi Ünitesi tarafından beta talasemi majör tanısı almış 10-23 yaş arasındaki 46 hasta yer aldı. Hastaların hepsi transfüzyon ve şelasyon tedavisi almaktaydı. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı ve boy), laboratuvar bulguları (ferritin ve hemoglobin düzeyleri), semptom ve klinik özellikleri dosya taraması ile elde edildi. Hastane veri sistemi üzerinden kardiyak T2* MRG ve doku doppler görüntüleme bulgularına ulaşıldı. Demir birikim şiddeti T2* MRG değerlerine göre normal-hafif-orta-ağır olarak sınıflandırıldı. Hafif, orta ve ağır grup birleştirilerek (anormal grup) normal grup ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların 16'sı (%34,8) kız, 30'u (%65,2) erkekti. Ortalama yaş 13,7±3,0 yıl olarak bulundu. Hastaların kardiyak T2* MRG ölçüm süresi ortalaması 35,97±23,36 ms idi. Hastalar kalpteki demir birikim şiddetine göre gruplara ayrıldığında; 34 hastada (%74) normal, 2 hastada (%4) hafif, 2 hastada (%4) orta ve 8 hastada (%18) ağır şiddette demir birikimi tespit edildi. Hastaların yıllık ferritin ortanca değeri kardiyak T2* MRG'ye göre anormal olan grupta anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p=0,011).
Özet (Çeviri)
Aims: This study is to detect cardiac involvement by screening patients with a diagnosis of beta thalassemia major who underwent cardiac T2* MRI and tissue Doppler echocardiographic examination, and to identify those with ventricular systolic dysfunction to investigate the relationship between serum ferritin level and cardiac functions, and to examine the relationship between cardiac T2* MRI and tissue Doppler echocardiography in the detection of ventricular systolic dysfunction. Materials and Methods: Our study included 46 patients aged 10-23 years who were diagnosed with beta thalassemia major by Adana City Training and Research Hospital Pediatric Hematology Thalassemia Unit. All patients were receiving transfusion and chelation therapy. Demographic data (age, gender, body weight and height), laboratory findings (ferritin and hemoglobin levels), symptoms and clinical characteristics of the patients were obtained by file scanning. Cardiac T2* MRI and tissue Doppler imaging findings were obtained through the hospital data system. Iron accumulation severity was classified as normal-mild-moderate-severe according to T2* MRI values. Mild, moderate and severe groups were combined (abnormal group) and compared with the normal group. Results: Of the patients included in our study, 16 (34.8%) were female and 30 (65.2%) were male. The mean age was 13,7±3,0 years. The mean cardiac T2* MRI duration of the patients was 35.97±23.36 ms. When the patients were divided into groups according to the severity of iron accumulation in the cardiac; Iron accumulation was normal in 34 (74%), mild in 2 (4%), moderate in 2 (4%) and severe in 8 (18%) patients. The median annual ferritin value of the patients was found to be significantly higher in the group with abnormal cardiac T2* MRI (p=0.011).