A study on the changing education models and difficulties experienced by teachers teaching english to preschoolers in Turkey during the pandemic period
Pandemi döneminde okul öncesi ingilizce öğretmenlerinin değişen eğitim metotları ve süreç boyunca karşılaştıkları zorluklar
- Tez No: 830990
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU ARYEL ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Covid-19 pandemisi hem global hem de ulusal ölçekte neredeyse tüm meslek gruplarının iş akışlarında zorunlu değişiklikler yapmasına sebebiyet vermiştir. Türkiye'de de bakanlıkların aldıkları kararlar ve yönetmelikler doğrultusunda eğitim kurumlarının işleyiş şekillerinde ciddi değişiklikler yaşanmıştır. Bu çalışmada, özel okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan İngilizce öğretmenlerinin literatüre uzaktan eğitim diye geçen teknolojik aletler ve altyapı ile uzaktan eğitim vermeyi amaçlayan modele zorunlu geçişte değişen aktivite ve materyal kullanımları, yaşadıkları zorluklar ve böyle bir sürecin tekrarlanması durumunda nelerin farklı yapılmasını istedikleri incelenmiştir. Çalışmanın literatür taramasında uzaktan eğitimin yıllar boyunca gelişimi, Covid-19 pandemisi süresince Türkiye'de uzaktan eğitimin nasıl yapıldığını, okul öncesi eğitimin globalde ve Türkiye'deki durumu, okul öncesi yaş grubu ile uzaktan eğitim ve uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin yaşadıkları zorluklardan bahsedilmiştir. Çalışma bir vaka analizi olarak tasarlanmıştır. Örneklem grubu için İstanbul'da 2020-2021 yılında uzaktan eğitim ile okul öncesi yaş grubundaki çocuklara İngilizce dersi vermiş 15 öğretmen seçilmiştir. Öğretmenlere, araştırmacının danışmanı ile beraber hazırladığı yarı açık anket GoogleForms aracılığı ile dağıtılmış ve verdikleri cevaplar araştırma sorularına göre açıklanmıştır. Çalışmaya, 15 katılımcı katılmış olup verdikleri cevaplara göre geleneksel eğitime göre materyal kullanımında en büyük değişimin video, çizgi film ve şarkıları içeren görsel kullanımındaki artış olduğunu belirtirken, çocuklara uygun online eğitici oyun siteleri de katılımcıların eğitim süreçlerine ekledikleri yeniliklerden olmuştur. Katılımcıların bu yaş grubu ile yaşadıkları en büyük zorluklar arasında sınıf içi disiplini sağlamak ve çekingen öğrencileri derse teşvik etmek olmuştur. Katılımcıların büyük bir kısmı, kendi internet altyapılarının, teknolojik aletlerinin ve ev ortamlarının uzaktan eğitime uygun olduğunu belirtmiştir. Bir daha böyle beklenmedik bir sürecin tekrarlanması durumunda ise katılımcılar öğrencilerin de internet altyapılarının ve ebeveyn-öğretmen-okul iş birliğinin gelişmesi gerektiğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has caused almost all professional groups to make mandatory changes in their workflows, both globally and nationally. In Turkey, there have been serious changes in the way educational institutions operate in line with the decisions and regulations taken by ministries. In this study, the changing use of activities and materials of English teachers working in private pre-school education institutions during the mandatory transition to distance education, the difficulties they experienced and what they would like to do differently in case such a process is repeated were examined. In the literature review of the study, the development of distance education over the years, how distance education was carried out in Turkey during the Covid-19 pandemic, the situation of pre-school education globally and in Turkey, distance education with the pre-school age group and the difficulties experienced by teachers, students, and parents during the distance education process. has been mentioned. The study was designed as a case study. For the sample group, 15 teachers who taught English to preschool age children via online education in Istanbul in 2020-2021 were selected. The semi-open survey prepared by the researcher with her advisor was distributed to the teachers via GoogleForms, and their answers were explained according to the research questions. 15 participants participated in the study, and according to their answers, they stated that the biggest change in material use compared to traditional education was the increase in the use of visuals including videos, cartoons, and songs, while online educational game sites suitable for children were among the innovations that the participants added to their education processes. Among the biggest difficulties experienced by the participants with this age group were ensuring discipline in the classroom and encouraging shy students to study. Most participants stated that their internet infrastructure, technological devices, and home environments were suitable for distance education. In case such an unexpected process happens again, the participants stated that the students' internet infrastructure and parent-teacher-school cooperation should be improved.