Social interaction support in vertical neighborhood
Dikey mahallesinde sosyal etkileşim desteği
  1. Tez No: 830999
  2. Yazar: CHAIMAA ZIDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞDA ÖZBAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Habitat ihtiyacının artması ve buna bağlı olarak arazi kıtlığının bir sonucu olarak, dikey mahalleler daha moda hale geldi. Optimize edilecek katman sayısını artırma yoğunluğun özellikle topluluk etkileşimi üzerinde ciddi etkileri vardır. Erişilebilirlikleri ile, programlama, entegrasyon ve tripodlar sayesinde genel halk sosyal medyayı görebilir Dikey mahfazanın içinde meydana gelen etkileşimler. Sosyal etkileşimi ve sosyal etkileşimi teşvik edecek yüksek yoğunluklu konutlar tasarlamak zordur. Ortak alan genellikle zemin kat alanlarıyla sınırlı olduğundan sağlıklı komşu ilişkileri. İç ortak alanlar genel iç mekanın büyük bir kısmını oluştururken, Dikey mahalle projeleri genellikle sakinler için araç bölgeleri işlevi görüyor katlar arasında seyahat etmek. Ayrıca bu mekanların büyük bir kısmı, insanları etkileşime davet eder. Dikey mahalle ve sosyal konularla ilgili bir literatür taramasına dayanmaktadır. etkileşimin yanı sıra verimli bir Likert ölçekli anketin incelenmesi ve Bu çalışma, ortak alan ve hizmetlerin önemini belirlemeyi amaçlamaktadır. dikey mahalleler ve bunun komşular arasındaki sosyal etkileşimi nasıl etkilediği.
Özet (Çeviri)
As a consequence of the rising need for habitat and the associated scarcity of land, vertical neighborhoods have grown more fashionable. Increasing the number of layers to optimize density has severe effects, particularly on community interaction. With their accessibility, programming, integration, and tripods, the general public may be able to see social interactions occurring inside the vertical housing. It is difficult to design high-density housing to foster social interaction and the formation of healthy neighbor relationships since common space is often confined to ground-floor areas. While internal common areas constitute a large fraction of the overall interior space in vertical neighborhood projects, they often function just as vehicle zones for inhabitants traveling between floors. In addition, the overwhelming of these locations lack a design that invites people to interact. Based on a literature review on vertical neighborhood and social interaction as well as an investigation of a productive Likert-scale questionnaire and its analyze, this study seeks to determine the importance of common spaces and services in vertical neighborhoods, and how it effects the social interaction between the neighbors.