AISI 304L paslanmaz çelik malzemelerin lazer kaynağıyla birleştirilmesinde nitrasyon işleminin mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of nitriding process on microstructure and mechanical properties in joining AISI 304 L stainless steel materials with laser welding
- Tez No: 831000
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Geniş kullanım olanağı bulunan ve birçok fayda sağlayan nitrasyon işleminin östenitik paslanmaz çeliklerin kaynak işlemiyle birlikte ele alındığı,“AISI 304L Paslanmaz Çelik Malzemelerin Lazer Kaynağıyla Birleştirilmesinde Nitrasyon İşleminin Mikroyapı ve Mekanik Özelliklere Etkisinin Araştırılması”başlıklı bu tez çalışmasında; otomotiv, uzay, havacılık, üretim, sağlık, gıda ve savunma endüstrisi gibi birçok alanda kullanılan östenitik paslanmaz çeliklerin lazer kaynağıyla birleştirilmesi ve nitrasyon işleminin lazer kaynağına etkileri araştırılmıştır Lazer kaynak yöntemiyle, 3 farklı güç parametresinde birleştirilen AISI 304L östenitik paslanmaz çelik numunelere yapılan mekanik testlerde optimum sonuçların 1500 Watt güç ile birleştirilmiş numunede oluştuğu görülmüştür. Optimum kaynak parametresi belirlendikten sonra numunelere kaynak öncesi ve kaynak sonrası nitrasyon işlemleri uygulanarak, nitrasyon işleminin kaynak işlemi üzerindeki etkileri mikroyapı ve mekanik özellikler bakımından araştırılmıştır. Lazer kaynağı ve nitrasyon işlemine tabi tutulan AISI 304L östenitik paslanmaz çelik malzemelerin mekanik özelliklerinin belirlenmesinde çekme, eğme ve sertlik deneylerinden faydalanılmıştır. Mikroyapısal özellikler ise optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) incelemelerden alınan görüntüler yardımıyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study titled“Investigation of the Effect of Nitriding Process on Microstructure and Mechanical Properties in Joining AISI 304L Stainless Steel Materials with Laser Welding”, in which the nitriding process, which has a wide range of applications and provides many benefits, is discussed together with the welding process of austenitic stainless steels, the joining of austenitic stainless steels used in many fields such as automotive, aerospace, aviation, manufacturing, health, food and defense industries with laser welding and the effects of nitriding process on laser welding have been investigated. In the mechanical tests performed on AISI 304L austenitic stainless steel specimens joined by laser welding method at 3 different power parameters, it was observed that the optimum results occurred in the specimen joined with 1500 Watt power. After determining the optimum welding parameter, the samples were subjected to pre-weld and post-weld nitriding processes and the effects of nitriding on the welding process were investigated in terms of microstructure and mechanical properties. Tensile, bending and hardness tests were used to determine the mechanical properties of AISI 304L austenitic stainless steel materials subjected to laser welding and nitriding processes. The microstructural properties were interpreted with the help of images obtained from optical microscope and scanning electron microscope (SEM) examinations.