Afetlerde gönüllülük: Bir karma yöntem araştırması
Volunteering in disasters: A mixed method research
- Tez No: 831001
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Public Health, Public Administration, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin afetlerde gönüllülükten neden kaçındığını keşfetmek ve bu davranışı geçerli ve güvenilir biçimde değerlendirebilecek bir ölçek geliştirmek amaçlanmıştır. Araştırma keşfedici sıralı karma yöntemle yürütülmüştür. Çalışmanın nitel evresinde amaçlı örneklemle belirlenen 13 üniversite öğrencisiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin tematik analizi sonrasında 7 tema keşfedilmiş ve 81 maddelik ölçek madde havuzu oluşturulmuştur. Taslak ölçeğe alınan uzman değerlendirmeleri Lawshe tekniği ile değerlendirilmiş ve madde sayısı 81'den 64'e düşmüştür. Taslak ölçek önce pilot gruba uygulanarak tespit edilen hatalar düzenlenmiştir. Sonraki aşamada kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen 731 kişilik örnekleme uygulanmıştır. Veriler SPSS 25.0 ve AMOS 24.0 paket programlarıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to unravel the factors contributing to university students' reluctance to participate in disaster volunteering and sought to develop an assessment scale for this behavior. Employing an exploratory sequential mixed-method design, the qualitative phase involved semi-structured interviews with 13 purposefully sampled students, resulting in the identification of seven themes and an initial item pool of 81 for the scale. Expert evaluations, using the Lawshe technique, refined the items to 64. pilot testing, error identification, and correction led to the administration of the scale to 731 individuals through convenience sampling.