IL-cebirlerinin TL-filtreleri
TL-filters of IL-algebras
- Tez No: 831036
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASHEM BORDBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın amacı, Islam, Sanyal ve Sen tarafından ortaya konulan IL-cebirlerindeki bulanık filtre kavramının bazı genellemelerini sunmak ve bulanık filtrelerle ilgili elde edilmiş sonuçlardan hangilerinin bu genellemelerde de sağlandığını araştırmaktır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ilk olarak BL-cebirlerinde filtrelerle ilgili temel bilgilere yer verilmiştir. Aynı bölümün devamında, çalışmanın ikinci bölümüne temel teşkil etmesi amacıyla IL-cebirleri, IL-cebirlerinde filtreler ve bulanık filtreler ile ilgili bazı tanım ve teoremler sunulmuştur. İkinci bölümde ise, IL-cebirlerinde bulanık filtre kavramının iki farklı genellemesi olarak L-filtre ve TL-filtre kavramları tanıtılarak bunların bazı cebirsel özellikleri araştırılmıştır. Bu filtreler arasındaki ilişkiyi belirleyen bazı teoremler ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present some generalizations of the concept of fuzzy filter which is introduced by Islam, Sanyal, and Sen in IL-algebras and to investigate which of the results obtained about fuzzy filters are also provided in these generalizations. This study consists of two parts. In the first part, basic information about filters in BL-algebras is given. In the rest of the same section, some definitions and theorems about IL-algebras, filters of IL-algebras and fuzzy filters of IL-algebras are presented in order to provide a basis for the second part of the study. In the second part, the concepts of L-filter and TL-filter as two different generalizations of the concept of fuzzy filter in IL-algebras are introduced and some algebraic properties of them are investigated. Some theorems determining the relationship between these filters are proved.