Çocuklar için felsefe eğitimi programının okul öncesi dönem çocuklarının dinleme becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the philosophy education program for children on the listening skills of pre-school children
- Tez No: 831037
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER DARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı Çocuklar İçin Felsefe Eğitimi Programı'nın okul öncesi dönem çocuklarının dinleme becerilerine etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini Gaziantep ili Şehitkamil ilçesinde bulunan orta sosyoekonomik seviyeye sahip bir anaokulunda yer alan 5 yaş grubu, 22 deney 23 kontrol olmak üzere toplam 45 çocuk oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 7 haftalık süreçte, hafta da 3 gün olmak üzere, 21 oturum boyunca araştırmacı tarafından MEB(2013) Okul Öncesi Eğitim Programı kazanım ve göstergeleri doğrultusunda hazırlanan Çocuklar İçin Felsefe Eğitimi Programı uygulanırken, kontrol grubunda araştırmacı tarafından herhangi bir uygulama gerçekleştirilmemiş, normal eğitim programlarına devam etmişlerdir. Araştırmanın verileri Özer Özkan ve Coşkun (2015) tarafından geliştirilen 'Okul Öncesi Dönem Çocuklarına Yönelik Dinleme Becerilerini Değerlendirme Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; deney ve kontrol grupları arasındaki farkın belirlenmesinde Mann Whitney U testi, deney ve kontrol grubunun kendi içinde ön test ve son test puanları arasındaki farkların belirlenmesi için Wilcoxon t-testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları ışığında hazırlanan Çocuklar İçin Felsefe Eğitimi Programı'nın dinleme becerilerine anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilirken, cinsiyet değişkenine bağlı anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of the Philosophy Education Program for Children on the listening skills of preschool children. The sample of the study consists of a total of 45 children, 22 of whom are experimental and 23 control, in a kindergarten with a middle socioeconomic level in the Şehitkamil district of Gaziantep province. Within the scope of the research, the Philosophy Education Program for Children, which was prepared by the researcher in line with the achievements and indicators of the MEB(2013) Pre-School Education Program, for 21 sessions, 3 days a week, in a 7-week period, was applied, while in the control group, no application was carried out by the researcher and the normal education programs were not implemented. they continued. The data of the study were collected using the 'Listening Skills Assessment Scale for Preschool Children' developed by Özer Özkan and Coşkun (2015). In the analysis of data; Mann Whitney U test was used to determine the difference between the experimental and control groups, and the Wilcoxon t-test was used to determine the differences between the pretest and posttest scores of the experimental and control groups. While it was determined that the Philosophy Education Program for Children, which was prepared in the light of the findings of the research, had a significant effect on listening skills, no significant difference was found depending on the gender variable.