Çağataycada eylemsiler
Nonfinite verbal forms in Chagatai
  1. Tez No: 944099
  2. Yazar: EMEL TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
“Çağataycada Eylemsiler”isimli doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışma; XV. yüzyıldan XX. yüzyılın başlarına kadar uzanan İslamî Orta Asya Türk Edebiyatının üçüncü evresi olan Çağatayca ile kaleme alınan metinlerdeki eylemsilerin incelemesidir. Çalışmanın başlıca amacı; Çağataycadaki ad-eylem, sıfat-eylem ve zarf-eylem eklerinin şekil, anlam ve işlev açısından incelenerek söz konusu eylemsilerin sağladığı anlam nüanslarını ortaya çıkarmak ve dolayısıyla metinlerin daha doğru bir biçimde anlaşılmasına katkıda bulunmanın yanı sıra Çağataycadaki eylemsilerin kullanım sıklığını göstermektir. Eylemsi tanımları, işlevleri, konu üzerine yapılmış literatür taramasının ardından eylemsiler; metinlerin tek tek okunması yoluyla tespit edilmiş ve işlevlerine göre tasnif edilmiştir. Taranan metinlerdeki çeşitli örnekler fişleme metoduyla işlev ve kullanılış özelliklerine göre ilgili ekin altında çeşitli başlıklarda ele alınmıştır. Eylemsilerin incelenmesine temel oluşturan malzeme; nazımdan nesre, gazellerden fıkıh eserlerine, mesneviden otobiyografiye kadar uzanan çeşitli metin türlerinden, muhtelif yazar ve şairlerin Çağataycanın farklı dönemlerine ait eserlerden seçilmiştir. Giriş kısmında çalışmanın konusu, inceleme yöntemi ve taranan eserlere yer verilmiş; ardından eylemsiler hakkında genel bilgiler verilerek Çağataycadaki eylemsilere genel hatlarıyla değinilmiştir.“Ad-Eylemler”bölümünde ek hakkında verilen genel bilginin sonrasında ekin tarihi dönemlerdeki kullanımları ve yapısı açıklanmış ardından, ekin Çağataycadaki işlevleri çeşitli alt başlıklarda örnekleriyle detaylı olarak incelenmiştir.“Sıfat-Eylemler”ve“Zarf-Eylemler”de bahsedilen sıraya göre metinlerden tespit edilen örnekler esas alınarak incelenmiştir. Bu kısımdan sonra“Çağataycaya Ait Olmayan Eylemsiler”başlığı altında Batı (Oğuz) Türkçesi özelliği göstermekle birlikte Çağatayca metinlerde tespit edilen eklere yer verilmiştir. Ardından eylemsi ekleri içerisinde değerlendirilmediği halde çeşitli kullanımlarda bu işlevi kazanan bazı ekler“Eylemsi İşlevinde Kullanılan Ekler”bölümünde değerlendirilmiştir. Çağataycadaki eylemsilerin hangi eylemlerle birlikte kullanıldığına ilişkin bir veri sunabilmek için“Çağataycada Eylemlerin Eylemsi Alma Durumları”bölümünde örneklem olarak seçilen Çağataycanın üç farklı dönemine ait metinlerdeki eylemsiler ve birlikte kullanıldığı eylemler hakkındaki görüşlerimize yer verilmiştir. Ayrıca“Ekler”başlığı altında bu kullanımlar listelenmiştir.“Sonuç”kısmında araştırmadan elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Tezin son bölümünü“Kaynakça”oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, prepared as a doctoral thesis titled 'NonFinite Verbal Forms in Chagatai', is an analysis of verbs in selected published texts written in Chagatai, the third phase of Islamic Central Asian Turkish Literature from the XVth century to the beginning of the XXth century. The main aim of the study is to analyse the noun-verb, adjective-verb and adverb-verb suffixes in Chagatai in terms of form, meaning and function, to reveal the nuances of meaning provided by these verbs and thus to contribute to a more accurate understanding of the texts, as well as to Show the frequency of use of verbs in Chagatai. Following a literature review on the definitions and functions of verbs and the literature on the subject, verbs were identified by reading the texts one by one and classified according to their functions. Various examples in the scanned texts were analysed under various headings under the relevant suffix according to their functions and usage characteristics. The material that forms the basis for the analysis of verbs was selected from various text types ranging from verse to prose, from ghazals to fiqh works, from masnavi to autobiography, and from the works of various authors and poets belonging to different periods of Chagatai. In the introduction, the subject of the study, the method of analysis and the scanned works are given; then general information about verbs is given and the verbs in Chagatai are mentioned in general terms. After the general information about the suffix in the 'Noun-verbs' section, the usage and structure of the suffix in historical periods were explained, and then the functions of the suffix in Chagatai were examined in detail with examples under various subheadings. 'Adjective-verbs' and 'Adverb-verbs' are also analysed according to the order mentioned, based on the examples found in the texts. After this section, under the heading of 'NonFinite Verbal Forms That Do Not Belong to Cagatai', the suffixes identified in Chagatai texts although they show Western (Oghuz) Turkish features are included. Then, some affixes that are not included in the verb affixes but gain this function in various uses are evaluated in the section 'Affixes Used in the Function of Verbs'. In order to provide data on the verbs with which verbs are used in Chagatai, in the section titled 'Actions in Chagatai', our opinions on the verbs in the texts belonging to three different periods of Chagatai and the verbs with which they are used are given. In addition, these uses are listed under the title of 'Appendices'. In the 'Conclusion' section, the findings obtained from the research are interpreted. The last part of the thesis consists of 'References'.