Web servisleri ile elektronik ticaret uygulaması
Application of electronic commerce with web services
  1. Tez No: 233469
  2. Yazar: HÜLYA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde iş yapılanmaları firmaların kendi işlerine odaklanmaları, işin gerektirdiği tamamlayıcı konular için ise diğer firma ve kurumlardan destek almaları şeklinde gerçekleşmektedir. Böylelikle firmalar tarafindan sunulan hizmetin kalitesi artmaktadır.İnternet üzerinden satış yapan bir firmanın, ürün tedariği için tedarikçilerle, lojistik hizmetleri için kargo firmalarıyla, döviz kuru bilgileri için finansal veri sağlayan kurumlarla, ödemeler için ise bankalar ile iş süreçlerini birleştirmesi gerekir. Bu hizmetleri ilgili firma veya kurumların internet siteleri üzerinden tek tek yapmak mümkün olduğu halde, elektronik ticaret uygulamasındaki işbirliği için bu bir çözüm olmamaktadır. Web servisleri bu noktada devreye girmekte ve bilginin paylaşımı için görsel ve uygulamalı web siteleri yerine XML (eXtensible Markup Language) tabanlı platformdan bağımsız yeni bir model sunmaktadır.Bu çalışmada öncelikli olarak web servisleri mimarisi ve standartları ele alınmış, protokolleri hakkında karşılaştırılmalı bilgi verilmiştir. Ayrıca web servislerinin sunmuş olduğu avantajlardan bahsedilmiş ve web servislerine dayalı çözümlerden örnekler verilmiştir.Çalışmanın devamında, elektronik iş ve elektronik ticaret kavramları üzerinde durulmuş ve örnek bir B2B (İşten İşe) web servisi uygulaması gerçeklenmiştir. Uygulamada konu olarak, interaktif bir sigorta broker şirketi ele alınmış, müşterilerine çeşitli sigorta şirketlerinin ürünlerini sunduğu ve satın almalarını sağladığı düşünülmüştür. Broker şirketinin, çeşitli tercih ve özelliklere göre sigorta şirketlerinin ürünlerini araştırması, incelemesi ve müşterilere sunması işi oldukça zaman kaybettirici ve maliyetli bir iştir. Bunun çözümü olarak sigorta şirketlerinin ve brokerin birlikte çalışabilirliliğini sağlayan ve müşterilere uygun ürünleri sunabilen, web servislerini barındıran örnek bir uygulama geliştirilmiştir.En son bölümde yapılan çalışma ile ilgili bir değerlendirme bulunmaktadır.Anahtar Kelimeler : Web servisleri, XML, elektronik iş, elektronik ticaret, B2B
Özet (Çeviri)
Today business establishment is builded in focusing on their own occupation by firms, while these establishments are also builded by getting support from other firms and organizations for auxiliry matters that required for business. Hence, the quality of service offered by firms increases.A firm which makes sales via internet, should integrate business processes with suppliers for producting supplying, with cargo firms for logistic services, with corporations that offer financial data for exchange rate, and with banks for deposits. Although it is possible to accomplish these services one by one via web sites of each related firm/corporation, this is not a plausible solution for collaboration on e-commerce execution. At this point, web services come to scene and offer a new model which is XML (eXtensible Markup Language) based and platform-independent instead of visual and applied web sites.First of all, in this study, Web Services architecure and standarts were examined, and reciprocal information were given about their protocols. Besides, offered advantages of web services were mentioned and some examples of solutions which related to web services were given.At the following part, generally electronic business and electronic commerce definitions were emphasized and a B2B (Business to Business) web service application was implemented. In this application, an interactive insurance broker company was discussed, and it was assumed that this company provided products of various insurance companies and also ensured selling to its costumers as a subject. It is too costly and time consuming for broker companies to search products of insurance companies, to examine and to offer these products to their costumers according to various preferences and features. As a solution to this issue, a sample application has been developed including web services that provides interoperability between insurance companies and this broker, and offers appropriate products.Lastly, the evaluation of the study is given.Keywords : Web services, XML, e-business, e-commerce, B2B