Developing kinematic synthesis software for landing gear retraction motion involving planar and spatial mechanisms
Düzlemsel ve uzaysal mekanizmaları içeren iniş takımı katlanma hareketi için kinematik sentez yazılımı geliştirilmesi
- Tez No: 831073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN TÖNÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İniş takımı katlanma hareketini gerçekleştiren dört çubuk mekanizmasının kinematik sentezi için bir bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. Yazılım, bir kullanıcı arayüzü (GUI) içerir ve iniş takımının hem yerdeki hem bölmedeki gerekli tekerlek konumunu karşılayan çeşitli dört çubuk mekanizmaları oluşturarak bunların mevcut hava taşıtı depolama hacmine sığmasını sağlar. İniş takımlarının tek bir eksen etrafında katlanmasının yetersiz olduğu konfigürasyonlara uyum sağlamak için sistem, öteleme veya döndürme gibi ikincil hareketler sunar. Tekerlek dönüşünü gerektiren tasarım durumları için, program iki düzlemde hareket içeren katlanma gerçekleştirir. Siemens NX ile entegre edilen bilgisayar yazılımı, potansiyel dört çubuklu katlanma mekanizması bağlantıları oluşturarak kullanıcıların ortaya çıkan mekanizmayı görselleştirmesine, tasarım ve üretilebilirlik yönlerinin değerlendirmesine olanak tanır.
Özet (Çeviri)
A computer program is developed for the kinematic synthesis of a landing gear retraction four-bar mechanism. The software incorporates a graphical user interface and generates various four-bar linkages that fulfill the required wheel position on the ground and in the bay, ensuring they fit within the available aircraft stowage volume. To accommodate configurations where retracting landing gear around a single axis is insufficient, the system introduces secondary motion, such as additional translation or rotation. For design cases necessitating wheel rotation, the program performs retraction involving motion in two planes. The computer software, integrated with Siemens NX, creates potential four-bar retraction mechanism linkages, allowing users to visualize the resulting mechanism and assess its design and manufacturability aspects.